12 mënyra se si mund të pastroni thjeshtë me uthull dhe ujë!

12 mënyra se si mund të pastroni thjeshtë me uthull dhe ujë!

Pse uthull?

Mbajtja e një shtëpie të pastër është një përparësi e madhe për shumicën e njerëzve. Fatkeqësisht, shumica e produkteve pastruese në treg sot përmbajnë sasi të mëdha kimikatesh të dëmshëm që janë helmues për njerëzit. Për fat të mirë, ekziston një alternativë. Uthulla mund të pastrojë pothuajse të gjitha papastërtitë shtëpiake dhe është praktikisht e padëmshme për njerëzit.

12  mënyra se si mund ta përdorni gjërësisht në pastrimin e shtëpisë uthullën janë :

 1. Hiq njollat

Pavarësisht nëse janë rroba, tapiceri mobiljesh apo qilima, njollat e ushqimeve ose nga papastërtia mund të jenë një makth. Uthulla ju ofron një alternativë të lehtë pastrimi. Përzieni gjysmë gote ujë dhe gjysmë gote uthull, vendoseni mbi njollë, fërkojeni lehtë, lëreni pak minuta dhe shpëlajeni. Përsëriteni edhe një herë nëse keni të bëni me një njollë të vështirë.

 1. Hiqni ngjitësit /çumçakizat

Thjesht lagni një pecetë mirë me uthull, fërkoni vendin me ngjitës ose kur ngjitet çumçakizi ( në rastet kur familja ka fëmijë të vegjël ) dhe lëreni për rreth dhjetë minuta, pastaj fshijeni me një pecetë të pastër të lagur me ujë.

 1. Ripastroni enët e argjendit dhe bëjini të shkëlqejnë më shumë

Kthejeni sendet tuaja të argjendta në shkëlqimin e tyre origjinal duke i lustruar me një përzjere të thjeshtë me ujë dhe uthull.  Teknik e vlefshme për të bërë që sendet e argjendit  të duken përsëri si të reja.

 1. Hiqni papastërtitë nga kokat e dushit

Hiqni grumbullimin e mineraleve dhe sapunit në kokat e dushit dhe rubinetave duke i lagur brenda natës me një përzierje uthull dhe ujë. Pastaj në mëngjes, thjesht shplajini me ujë të bollshëm.

 1. Parandaloni mykun në perdet e dushit

Mbushni një shishe spray me një përqendrim 50/50 të uthullës dhe ujit. Dhe spërkasni perden e dushit mirë. Realizimi kësaj metode një herë në javë do të ndalojë rritjen/ krijimin e mykut në perde.

 1. Pastroni mikrovalën tuaj

Uthulla është një produkt i shkëlqyer për pastrimin e mikrovalës sepse, jo vetëm e lirojnë nga papastërtitë e ushqimeve, por edhe do ta lërë me aromë të freskët. Thjesht mbushni një tas me një filxhan ujë dhe një filxhan uthull dhe  vendoseni ne  mikrovalë për pesë minuta. Kur të përfundojë hiqni tasin dhe fshijeni.

 1. Pastroni xhevzenë e kafesë dhe gotat me njolla

Lërini të zhyten për një ose dy orë në një përzierje uthull dhe ujë, xhezvetë e kafesë dhe gotat me njolla që nuk ikin. Kur të ketë kaluar ora, jepini pak fërkim duke i shpëlarë me ujë të bollshëm  dhe shikoni njollat të zhduken menjëherë.

 1. Pastrimi i dritareve dhe pasqyrave

Përdorimi i uthullës do t’iu jap xhamave dhe pasqyrave nje shkëlqim dhe pa vija. Thjesht mbushni një shishe spray  me një përzierje uthull dhe ujë, spërkateni dhe fshijeni.

 1. Pastroni tasin e tualetit

Përdorimi i këtij produkti për të pastruar tualetit mund të shërbejë për dy qëllime. Së pari, do ta bëjë atë të duket i pastër dhe i freskët. Dhe së dyti, do të zvogëlojë aromat e zakonshme të banjës, duke e lënë tualetin me një aromë të pastër dhe të freskët.

 1. Pastroni me uthull lavamanin

Hidhni një filxhan uthull në lavaman. Lëreni për dhjetë minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë. Do të shkëlqejë!

 1. Hiqni aromën e keqe nga tapiceria

Duke i spërkatur mobiliet dhe tapetet me një përzierje gjysmë ujë dhe gjysmë uthull, do të reduktoni aroma e pakëndëshme. Kjo është një mentodë  e shkëlqyeshme për njerëzit që kanë kafshë shtëpiake sepse uthulla është e mirë për eliminimin e aromave.

 1. Pastroni sipërfaqet e kuzhinës për të ndaluar rritjen e baktereve

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të eleminuar bakteret nga kuzhina, është të mbushni një shishe spray me ujë dhe uthull dhe të fshini me një pecetë të pastër dollapët dhe paisjet e tjera të kuzhinës, përfshirë lavamanin.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this