Kombinimi perfekt për një super pastrim? Uthull dhe sodë!

Kombinimi perfekt për një super pastrim? Uthull dhe sodë!

Pastruesit bio, që mund të krijohen në shtëpi, janë gjithmonë shumë tërheqës për përdoruesit sepse nuk përmbajnë toksina, ndryshe nga detergjentët komercial. Dhe në shtëpinë tuaj do të gjenden gjithmonë dy përbërës që nuk mungojnë kurrë në dollap! Siç është uthulla dhe soda e bukës, të njohura për fuqinë e tyre pastruese. Kombinimi i tyre me ujë, krijon produktet bio të pastrimit dhe ju siguron gjithmonë rezultat fantastik. Por duhet të tregoni kujdes me masat!

Përfitimet nga pastrimi me sodë buke

Soda e bukës ndihmon në pastrim në dy mënyra. Si një alkalin i butë, e bënë shumë të lehtë elemeninimin e papastërtive të krijuara nga yndyrnat. Nëse e përdorni si pluhur, ka një efekt të butë gërryes që ju ndihmon të pastroni butësisht sipërfaqet. Meqenëse është një produkt natyral, e dini që është e sigurt për t’u përdorur në sipërfaqe të ndryshme pa u shqetësuar nga kimikatet toksike që ndotin ajrin në banesën tuaj dhe mund të shkaktojnë gjithashtu reaksione ose alergji.
Soda e bukës ndihmon gjithashtu në neutralizimin e aromave, prandaj shumë njerëz mbajnë një kuti në frigorifer. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të aromatizuar dhe pastruar qilimat, dyshekët dhe mobiljet.

Përfitimet e pastrimit me uthull
Uthulla është një tjetër produkt natyral ushqimor që mund të zëvendësojë pastruesit e ashpër toksikë. Aciditeti në uthull është ai që e bën atë efektiv në sipërfaqe të ndryshme. Ashtu si soda e bukës, uthulla mund të ndihmojë në aromatizim dhe është efektive në heqjen e disa njollave.
Sidoqoftë, për shkak të aciditetit, uthulla nuk është e sigurt për t’u përdorur kudo, pavarësisht nga natyra e saj jo toksike. Sipërfaqet prej guri natyror në dysheme mund të dëmtohen nga uthulla. Uthulla gjithashtu mund të dëmtojë shumë sipërfaqe druri, përfshirë dyshemetë e drurit të fortë.

Kombinimet e duhura të sodës së bukës dhe uthullës për pastrim
Ndërsa secili përbërës është një pastrues efektiv më vete, kombinimi i tyre ndonjëherë mund të neutralizojë efektet. Kombinimi i sodës ( bazë ) dhe uthullës ( acid ) prodhon kryesisht ujë me pak acetat natriumi. Në thelb, pas reagimit të madh me gaz, kombinimi mund të ketë pak më shumë efekt sesa uji në situatën e pastrimit.
Një konsideratë tjetër është reagimi i shkaktuar nga kombinimi. Nëse i vendosni të dy së bashku në një enë me kapak, ka një mundësi që mundësimi midis tyre mund të krijojë shumë presion. Nëse doni të bëni një solucion pastrimi të sodës së bukës dhe uthullës, bëjeni me kujdes. Nëse kuptoni se të dy përbërësit nuk po funksionojnë mirë së bashku, mund të keni fat më të mirë duke i përdorur ato individualisht.

Recetë për pastrimin e tapetëve
Nëse keni një njollë që nuk hiqet kollaj nga tapeti juaj, përzieni bashkë uthull dhe sodë buke për të krijuar një produkt bio pastrimi. Përdorni një furçë të vjetër dhëmbësh për të aplikuar pastën në zonën e njollosur. Lëreni të thahet për gjithë natën dhe në mëngjes pastrojeni me fshesë me korent. Është gjithmonë një ide e mirë që së pari të provoni çdo metodë të pastrimit të tapeteve në një vend të vogël për t’u siguruar që nuk dëmton fijet. Përbërja mund të realizohet me 2 lugë uthull dhe ½ lugë sodë buke ( ose e plotë ) në varësi të sipërfaqes së njollosur në tapet.

Recetë për pastrimin e tubave
Reagimi i njohur shpërthyes midis sodës së bukës dhe uthullës mund të jetë i dobishëm kur bëhet fjalë për tubat e bllokuar. Ky efekt shpërthyes mund të ndihmojë në pastrimin e pjesëve të bllokuara nëpër tuba.
Për të ndihmuar në kullimin e ngadaltë ose për të shpëtuar nga era e keqe e lavamanit, hidhni 1/2 filxhan sodë buke në të. Pastaj, hidhni 1 filxhan uthull të bardhë për të filluar reagimin. Mund të përdorni masa të tjera për sa kohë që përdorni një pjesë sodë buke dhe dy pjesë uthull. Pasi reagimi i gazit të ndalojë, hidhni ujë të nxehtë në lavaman për të hequr gjithçka.

Recetë për pastrimin e banjës

Për një pastrim të mirë të banjës, kombinoni 2/3 filxhan sodë buke me 1/2 filxhan sapun enësh në një tas. Shto këtu edhe 1/2 filxhan ujë të ndjekur nga 3 lugë gjelle uthull dhe vazhdo përzierjen për të kombinuar përbërësit dhe për të hequr qafe çdo kokrrizat. Për ta aplikuar me lehtësi këtë pastrues në çdo sipërfaqe banjo, vendoseni në një shishe me sprucim.
Kur të jeni gati të pastroni mbetjet e sapunit në sipërfaqet e vështira të banjës, spruce mbi këtë papastërti me këtë solucion dhe kalo sfungjerin ose një furçë të vogël pastrimi. Si përfundim shpëlaji me ujë të bollshëm hirdrosanitaret e tualetit, përfshi pllakast kur bëni pastrim gjeneral për banjën.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this