Si të pastroni një divan prej pëlhure?

Si të pastroni një divan prej pëlhure?

Divanet prej pëlhure duken shumë të bukur dhe mund të jenë veçanërisht të rehatshëm. E nga ana tjetër, mund të jenë gjithashtu një makth i madh kur bëhet fjalë për pastrimin. Por incidente me ushqimin dhe pijet do të ndodhin herë pas here dhe, nëse nuk doni të zbukuroni divanin tuaj me ato mbulesa e zakonshme në ngjyrë të errët, do të duhet të dini të pastroni .
Kërkoni divanin më të mirë për sallonin tuaj dhe mësoni ta pastroni me ndihmën e disa këshillave të dobishme.
Por së pari … Shikoni para se të pastroni
Ekzistojnë disa faktorë që duhet të mbani mend gjatë përcaktimit të mënyrës së pastrimit të një divani prej pëlhure siç duhet.
1. Ju duhet të rishikoni udhëzimet e prodhuesit tuaj:
Gjithmonë, gjithmonë kontrolloni udhëzimet e pastrimit të prodhuesit përpara se të përpiqeni të hiqni njollat nga divani. Shmangia e këtij hapi, mund të prishë divanin tuaj të shtrenjtë dhe të bukur.
2. Etiketat mund t’i përgjigjen shumë pyetjeve të pastrimit:
Nëse nuk i gjeni udhëzimet e prodhuesit, mos u shqetësoni. Duhet të ketë një etiketë në jastëkët e divanit tuaj që ju tregon për fakte të rëndësishme, të tilla si nëse materiali është i mundur të pastrohet në ujë. Mbani në mend se njëra anë e etiketës mund të adresojë pastrimin e mbulesës së divanit, ndërsa tjetra do të sigurojë informacion për larjen e jastëkëve shoqërues. Sigurohuni që po shikoni etiketën e saktë para se të pastroni.
3. Leximi i duhur i një etikete pastrimi mund t’ju kursejë shumë kohë dhe shmang dëmtimin
Në mënyrë tipike, ju do të gjeni një nga katër shkronjat në etiketën pastruese të divanit tuaj. Ja çfarë do të thotë secila:
• W – Mund ta pastroni këtë material duke përdorur ujë.
• S – Pa ujë. Do të duhet të blini një pastrues të veçantë me bazë tretës.
• WS – Mund të përdorni ujë ose një pastrues të bazuar në tretës në këtë lloj divani.
• X – Vetëm vakum.
4. Mos devijoni kurrë nga metodat e rekomanduara të pastrimit në etiketa
Uji mund të duket i parrezikshëm, por nëse e përdorni për të pastruar një divan që kërkon posaçërisht një pastrues të bazuar në tretës dhe asgjë tjetër, do të përballeni me një befasi të pakëndshme. Besoni apo jo, uji në të vërtetë do të lërë njollë në divanin tuaj. Mos rrezikoni të prishni mobiljet. Lexoni dhe respektoni udhëzimet në etiketa. Ata që e kanë prodhuar, e dinë se çfarë është më e mira për tapicerinë tënd.
5. Nëse nuk doni të shpenzoni kaq shumë kohë për pastrimin e divanit, thjesht rezervoni një shërbim pastrimi profesional për tapiceri me Ndihma+

Si të pastroni një divan prej pëlhure nëse është i njollosur?
Nëse etiketa e divanit tuaj është e shënuar me n”X”, duhet ta pastroni atë me vetëm me vakum. Dhe, siç e dini tani, divanët e etiketuar me “S” kërkojnë pastrues të bazuar në tretës që duhet të etiketohen qartë me udhëzimet që ju nevojiten për ato produkte të veçanta.
Udhëzimet e pastrimit më poshtë duhet të përdoren vetëm për divane me etiketa të shënuara “W” ose “WS”.
Do t’ju duhen artikujt dhe përbërësit e mëposhtëm:

• Një fshesë me korrent për tapiceri
• Të paktën tre peceta mikrofibre me ngjyra të lehta që nuk do të lëshojnë ngjyrë në divan
• Një enë / kovë
• Ujë i distiluar (mineralet në ujin e rubinetit mund të lënë mbetje)
• Sapun i lëngshëm për enët
• Uthull e bardhë e distiluar

Shënim: Ju gjithmonë duhet t’i provoni solucionet pastrimit në një zonë të vogël, jo fortë të dukshme para se të filloni pastrimin, për të parë si reagon materiali dhe mos shkaktuar dëme.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this