Si të pastrosh shtëpinë në 2 orë, maksimumi?

Si të pastrosh shtëpinë në 2 orë, maksimumi?
Personal cleaning maid

Le ta pranojmë! Shumica prej nesh nuk ka aq shumë kohë në dispozicion për të pastruar shtëpinë në mënyrën më të mirë të mundshme. Prandaj të mësosh se si ta pastrosh shtëpinë për 30 minuta ose 2 orë maksimumi duket diçka me rëndësi! Apo jo?
Domethënë, ti je në punë gjithë ditën dhe ke edhe 2 fëmijë për tu kujdesur! Jeta është gjithmonë plotë me përgjegjësi.
Prandaj më poshtë do t’ju përcjellim disa metoda për të pastruar shpejtë dhe mirë, në fare pak kohë. Më poshtë do të gjeni këshilla për të gjitha rastet e pastrimit shpejt.

Plani 1 : pastrim 30 min, pak para se të vijnë miq
Duhet të kesh të qarta prioritetet. Cilat janë pjesët më të dukshme për syrin e mikut në shtëpinë tuaj?
Si përshembull zona e sallonit, ndoshta një pjesë e kuzhinës, koridori patjetër dhe banja. Ndërkohë që dhomat e gjumit në këtë rast nuk janë prioritet, thjeshtë tërhiq derën.
Rregullo rrëmujën në 10 min : fillo me kuzhinën dhe dhomën e ndenjes, hiq çdo rrobë ose paisje që nuk është në vendin e vetë, ndërkohë që duke sistemuar, mund të kalosh edhe leckën e plhurave.
Jepi një dorë pastrimi banjës dhe kuzhinës, në total 10 min të dyja pjesët e shtëpisë : Kjo do të thotë se mund të vendosni enët e pa lara në lavastovilje dhe t’i kalosh një pecetë sipërfaqeve dhe një fshesë dyshemesë. Ndërkohë që në banjë, mund të kalosh një sfungjerë të shpejtë me detergjent në lavaman dhe sipërfaqen e ëc-së dhe ti shplash me ujë të bollshëm, për ta mbyllur me një leckë dyshemesë.
Fshi me fshesën me korent gjithandej për 10 min. Një fshesë e mirë me korent ju lehtëson më shumë punën dhe ju kursen kohëm. Kushtoj vëmendje kryesisht tapeteve dhe rrugicave në dhomat e ndenjesVacuum (10 mins). Nëse dyshemeja duket mirë, atëherë shpenzoje këtë kohë për të pastruar më shumë në kuzhinë ose tualet.

Plan 2 : pastrim për 1 orë
Të ndodh ndonjëherë, kur bashëkshorti shoqëron fëmijët në këndin e lojërave, të kesh një orë kohë të lirë. Dhe ti fillon vret mendjen se nga t’ja fillosh më parë me pastrimin…

Ja çfarë duhet të bësh :

Sistemo rreth e rrotull për 10 min. Fillo të rregullosh gjithçka duke e vendosur në vendin e vetë! Rrobat, enët, këpucët nëse kanë përfunduar deri në sallon, lodrat , peshqirët, gjithçka që familjarët mund të kenë lënë pas. Mundohu të krijosh hapsirë për çdo artikull, në mënyrë që gjithçka të vendoset në vendin e vetë më shpejtë.
Laj enët dhe pastor kuzhinën në sipërfaqe për 10 min. Mos u streso dhe stërmundo nëse vërtetë nuk ke kohë! Vendos enët në lavastovilje dhe pastro sipërfaqet me një pecetë të pastër. Pastrimi me detaje do jetë për një herë tjetër.
Pastro tualetin për 10 min. Që do të thotë t’ju kalosh të gjitha hidrosanitareve një sfungjerë të shpejtë me detergjent të mirë. Lëri pllakat për një herë tjetër, që të pastrohen siç duhet.
Fshi me fshesë me korent për 20 min. Dyshemetë e pastra të nderojnë gjithmonë, kështuqë kushtoju 20 minuta të mira sipërfaqeve të sheshit, për të marr të gjitha plhurat.
Kalo një shtupë të shpejtë për 10 min nëpër dysheme. Nuk është e thënë të lani gjithë shtëpinë, kaloje shtupën në ato zona që kanë më shumë nevojë si përshembull dyshemeja e kuzhinës, sallonit dhe koridori.

Plani 3 : pastrim për 2 orë
Në këtë rast, nuk është nevoja të aktivizoni të gjitha fuqitë tuaja prej super njeriu! Çka do të thotë se mund të pretendoni të bëni punë dhe pastrim më cilësor.
Ndërro çarçafët, shkund dyshekun, vendos çarçafët e rinjë dhe futi në lavatriçe ata që ndërrove. E gjithë kjo duhet t’ju marr 10 minuta.
Vendos rregull për 10 minuta.
Kalo në të gjitha dhomat dhe përpiqu të vendosësh gjërat në vendin e tyre! Çka do të thotë që edhe rregulli duhet të vihet me radh, mos dil nga një dhomë pa mbaruar me sistemimin.
Kalo fshesën me korent për 10 min në çdo sipërfaqe. Sigurisht që nuk është e thënë në këtë rast të futeni edhe nëpër skuta, pastro plhurin në zonat ku qëndrohet më gjatë.
Pastro dritaret dhe dyertë për 10 min. Me një pecetë të pastër dhe detergjent që përdoret për të dyja, kalo një dorë të shpejtë në dritare dhe nëpër dyerë. Kur të kesh mbaruar në një dhomë, fillo me tjetrën, mos u shpërqëndro.
• Vendosi enët në lavastovilje ose merr 15 minuta kohë për ti larë të gjitha. Nëse janë vërtetë shumë enë për tu larë, ndaji gjysmën në lavastovilje dhe gjysmën laji vetë në lavaman shpejtë e shpejtë.
Pastro sipërfaqene e kuzhinës për 5 min. Që do të thotë se me një leckë të pastër me detergjent, ti bën një pastrim të shpejtë të sipërfaqëve të jashtme të kuzhinës.
• Pastro mikrovalën në 5 min. Vendos një gotë të vogël me ujë në mikroval, ndize dhe lërë për 2-3 minuta. Pastaj kalo një sfungjerë të shpejtë me detergjent për t’i dhënë dorën e fundit.
Pastro tualetin për 10 minuta. Hap dyshin me ujë të nxehtë dhe mbush lavamanin me ujë të nxehtë. Lëre banjën të mbushet me avull për 2-3 min dhe kalo një sfungjer me detergjent në të gjitha hidrosanitaret. Avulli ju ndihmon paraprakisht për zbutjen e papastërtive.
Pastro pasqyrat për 5 minuta. Me një pecetë të pastër dhe një detergjent të mirë, pastro pasqyrat në të gjithë shtëpinë.
Pastro merimangat për 5 minuta. Me shkopin e merimangave, kalo çdo cep tavani në shtëpinë tuaj. Kujtohuni për këtë pastrim, se zakonisht zonjat edhe mund t’i harrojnë plhurat e merimangave.
Fshi me fshesë me korent për 15 minuta. Përqëndro si fillim tek tapetet dhe rrugicat, pastaj kalo tek parketi ose pllakat. 15 minuta fshesë me korent, bëjnë goxha punë me pastrimin.
Jepi një shtupë shtëpisë për 10 minuta. Me pak ujë të ngrohtë, detergjent të mirë dhe aromatik, kaloni shtupën në çdo pjesë të dukshme të shtëpisë për 10 minuta.
Vendos rregull në dhoma për 10 min, kryesisht krevatët. Ndërkohë që lavatriçja lanë rrobat dhe dyshemeja thahet, mund të shikosh edhe një herë dhomat dhe krevatet nëse janë sistemuar siç duhet dhe ngjajën në rregull, ndërkohë që mund t’ju ketë shpëtuar ndonjë rrobë pa palosur dhe venë në vend.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this