Si të pastrosh si SUPERMAN?

Si të pastrosh si SUPERMAN?

E dini se nëse organizoheni siç duhet, mund të pastroni çdo shtëpi për 4 orë?

Një arsye që pastrimi i shtëpive të të tjerëve është shumë më i lehtë sesa pastrimi i shtëpisë tuaj, është se nuk jeni  e përfshirë në rrëmujë.

Ju mund ta pastroni shtëpinë tuaj po aq me efikasitet nëse nuk shpërqendroheni.

Metoda jonë  me pesë hapa përfshin:

  1. Vendosja e orarit të pastrimit
  2. Pastrimi i banjove
  3. Pastrimi i tavaneve dhe mureve
  4. Pluhurimi
  5. Pastrimi i dyshemeve

Mësoni si të vendosni përparësitë

Punët shtëpiake si pastrimi intensiv i kuzhinës dhe rrobat, lihen ose programohen në një ditë të veçantë për tu marrë veç me to, në të kundërt do t’ju tërheqin vëmendjen dhe shpërqëndrojnë. Supozoj se ënët lahen sistematikisht çdo ditë. Nëse doni të jeni më shumë efikas, mund të përdorni edhe lavastoviljen. Ne ju sugjerojmë të nisni nga kuzhina duke filluar me plhurat, banakët dhe dyshemenë.

Pajisjet e pastrimit që do t’ju duhen

Nëse siguroheni të keni të gjitha mjetet dhe detergjentët e pastrimit, të mbledhura në një vend, do të fitoni shumë kohë. Është një ide e mirë të përdorni një kuti ose një kovë me një dorezë në mënyrë që të mund të mbani paisjet dhe detergjentët duke kaluar nga dhoma në dhomë.

Në kutinë tuaj të pastrimit duhet të keni:

Sfungjer (me një anë të butë)

Pëlhura mikrofibre

Peshqir letre

Pastrues banjo

Pastrues qelqi

Dorashka gome

Detergjent dyshemeje

Një këshillë e vogël për pecetat e pastrimit

Pëlhura mikrofibër janë shumë të popullarizuara, dhe ato janë të shkëlqyera për disa punë.  Ato janë mirë për pluhurosjen e thatë, pastrimin e punimeve të drurit dhe shkëlqimin përfundimtar. Sidoqoftë, ato nuk janë shumë përthithëse. Shumicën e kohës do të duhet t’i përdorni ose të thata ose pak të lagura. Nuk janë të mira për tharjen e enëve, por janë të shkëlqyera për fërkimin e njollave të ujit.

Peshqirët e letrës janë të mirë për rrëmujat e mëdha ose të yndyrshme që do të ndotin sfungjerin ose leckën tuaj mikrofibër. Në pjesën e sipërme të sobës mund të përdorni një peshqir letre për pastrimin fillestar dhe më pas të kaloni te një sfungjer ose leckë.

Mjete të tjera të nevojshme

Pastrues me doreza te gjata

Pastrues fshesë me korrent

Fshirje pluhuri

Leckë e lagur

Si të pastroni shpejtë dhe mirë  shtëpinë tuaj?

Nëse shtëpia nuk është mbajtur sistematikisht, me siguri do të gjeni shumë plhur nëpër cepa.

Ndiqni hapat e profesionistëve të pastrimit për të arritur rezultate të mira me pastrimin, si më poshtë :

Hapi 1: Përcaktoni një rutinë pastrimi

Çelësi për të mbajtur shtëpinë tuaj të pastër është organizimi dhe qëndrueshmëria.  Nëse i përmbaheni një programi pastrimi dhe bëni pastrimin e të gjithë shtëpisë çdo javë, me siguri do të zbuloni se do t’ju duhet më pak kohë për të bërë pastrimin gjeneral.  Atëherë mund të arrini ato punët e tjera që nuk keni nevojë ti bëni çdo javë. Disa nga këto detyra mund të përfshijnë pastrimin:

pjesa e brendshme e frigoriferit

soba / furra brenda dhe jashtë

dollapët e kuzhinës

pajisjet e dritave

raftet e librave

pas dhe nën mobilje të rënda

Hapi 2: Filloni pastrimin e banjës

Gjëja e parë që duhet bërë është të fillohet me pastrimin e banjës. Hiqni gjithçka nga vaskat dhe dushet dhe spërkatini ato me pastruesin e banjës që preferoni dhe lërini të thithin detergjentin për pak minuta. Bëni të njëjtën gjë me hidrosanitaret. Pastaj fërkojini mirë me sfungjer. Lërini sërish për pak minuta. Kjo është një kohë e mirë për të pastruar koshin e mbeturinave. Në fund shpëlajini të gjitha orenditë dhe paisjet me ujë të bollshëm.

Hapi 3: Ndërroni çarçafët, shkundni dyshekun

Mblidhni çarçafët dhe jastëkët e pastër që do t’ju duhen për të gjitha dhomat e gjumit. Shkoni në secilën dhomë, ndërroni çarçafët dhe shkundni dyshekët. Mblidhni të gjitha çarçafët e ndotur dhe futini menjëherë në lavatriçe. Sistemoni një herë shtratët pastaj filloni me pastrimin e tavaneve nga merimangat dhe dyshemenë në fund.

Hapi 4: Pastroni tavanet dhe muret nga lart në fund

Zakonisht tavanëve dhe mureve ju kushtohet pak vëmendje edhe gjatë pastrimit me themel. Kjo sepse nxitohet gjithmonë të realizohet shumëçka tjetër me pastrimin. Por hera – herës, duhet të përvishni mëngët dhe të veproni me pastrimin e mirë të plhurave, merimangave, abazhurëve dhe dekoracioneve të tavanit ( nëse ka ). Pra nuk mjafton vetëm shtupa për merimangat por duhet edhe një pecetë e mirë mikrofibër që do t’ju ndihmojë të shkundni plhurat.

Hapi 5 : Dritaret dhe dyshemenë lëre për në fund

Në këtë pikë, do të thotë që pothuajse ke përfunduar, edhe pse dirtaret nëse dëshrion t’i lash mirë, duan pak kohë. Merrni shportën me detergjentët dhe pecetat mikrofibër, edhe një enë me ujë për dorën e parë dhe jepini dorën e parë me ujë të bollshëm duke pastruar çdo cep dhe kënd, përfshi edhe grilat! Sigurisht që në fund fare, ju ngelet të kaloni një shtupë të mirë në të gjithë sipërfaqen e shtëpisë, duke lëzivur orenditë dhe mobiliet në mënyrë që pastrimit të quhet realisht me themel dhe shtëpia totalisht e pastër.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this