Pastrim pa kimikate

Pastrim pa kimikate
Pastrim pa kimikate

Pastrim pa kimikate

Shtëpia juaj mund të duket e pastër, por këtë e harrini duke përdorur shumë solucione dhe detergjentë pastrimi, që janë plotë me kimikate, toksike dhe irrituese! Pastrim pa kimikate është tepër i kërkuar në ditët e sotme

Fatmirësisht ka disa mënyra se si mund të pastrosh shtëpinë pa kimkate  dhe ta bësh të shkëlqejë nga pastërtia. Përvishni mëngjët dhe ndiqni 9 këshilla pastrimi për shtëpinë pa përdoru kimikate.

 1. Lavamani kuzhinës
 • Spërkate me kripë dhe fërkoje me gjysmë limoni
 • Shpëlaje mirë dhe thaje
 • Do të shkelqejë dhe vijë aromë të mirë
 1. Soba dhe furra
 • Përzieni sodë buke dhe ujë të ngrohtë në një enë dhe kalojeni masën në sobë dhe furrë
 • Lereni me këtë përbërje gjatë gjithë natës
 • Në mëngjes pastrojini mirë me pecetë të lagur
 • Vetëm sodë dhe ujë, ua bën sobën dhe furrën të shkëlqejë
 1.  Bordurat
 • Për një pastrim dhe dezinfektim me thellësi, përzieni në një shishe spray 1 filxhan uthull + 2 filaxhan ujë, spruconi dhe fërkoni mirë bordurat / parvazet
 • Shtoni 20 pika vaj aromatik si çaj jeshil ose lavender, për më shumë freski
 • Shplajini bordurat, parvazet me një pecetë të pastër dhe të thatë në përfundim
 1. Frigoriferi
 • Përzjeni në një enë 2 lugë sodë buke dhe 4 filxhan ujë të ngrohtë
 • Përdorni një pecetë për të fshirë frigoriferin me përzjerjen e mësipërme, në çdo sipërfaqe, brenda dhe jashtë
 • Përdor edhe një pecetë me solucion limon dhe ujë, si dorë të fundit, për t’i dhënë aromë të mirë
 • Përpara se të vendosni sërish ushqimet, kalo një pecetë të pastër dhe të thatë
 1. Hidrosanitaret në tualet
 • Ka 2 mënyra : përzieni sodë buke dhe ujë, kalojeni në sipërfaqet e hidrosanitareve duke përdorur një shishe spray ose përzieni ¼ filxhan me uthull dhe ½ filxhan me ujë dhe hidheni në tualet me spray.
 • Fërkojeni mirë sipërfaqen me sfungjer
 • Lëreni për 1 orë me këtë solucion
 • Shpëlajeni mirë me ujë të bollshëm, mundësisht të ngrohtë ose të nxehtë
 1. Dyshemetë
 • Përzjeni sasi të barabartë uthulle me ujë në një enë
 • Nëse sipërfaqja e dyshemesë ka shumë papastërti, shtoni edhe pak sapunë të lëngshëm ose detergjent pastrimi për dysheme
 • Lani mirë çdo cep me këtë përbërëje, duke e fërkuar sipërfaqen
 • Nëse dyshemja kërkon vëmendje më të madhe, realizojeni me shishe spry dhe me kujdesë duke kaluar shtupën ose një pecetë të pastër, duke e fërkuar me dorë

Vëmendje : tregoni kujdesë me dyshemetë me parket. Në rast të till duhet të hidhni një sasi të vogël uthulle në përbërjen e solucionit tuaj të pastrimit. Ose duhet të jeni shumë të shpejtë duke e pastruar dyshemenë me pecetë të thatë pasi e spruconi me këtë përbërëje.

 1. Tapetet / tapiceria
 • Përzieni sodë buke me disa pika vajrash aromatik për pastrim si lavandër ose limon, tretini në një sasi të vogël uji, shishe me spray mundësisht
 • Spruconi bollshëm tapetin ose sipërfaqen e tapicerisë
 • Lëreni të veproj për 15 – 20 min dhe më pas kaloni fshesën me korent / avull
 • Nëse papastërtitë ose njollat janë më të mëdha në tapetë ose tapicerinë tuaj, realizoni një përbërje ku përzieni në mënyrë të barabartë uthull dhe ujë të ngrohtë.
 1. Dritaret dhe pasqyrat
 • Kombino ½ filxhan me uthull dhe ½ ujë të ngrohtë në një shishe me spray
 • Spruco sipërfaqet e dritareve ose pasqyrave dhe pastor me një pecetë të pastër që thith
 • Për më shumë aromë të mirë, mund të shtoni në solucion vajra si lavandër ose disa pika limoni
 1. Plhurat
 • Përzieni bashkë 1 lugë sapun të lëngshëm bio dhe 1 filxhan me ujë, përfshirë 10 pika lëng limoni ose vaj lavandër.
 • Spërkasni sipërfaqet me plhurë nëpër shtëpi dhe fishijini me një pecetë të pastër dhe të thatë.
 • Tregoni kujdesë me sipërfaqet delikate të mobilieve, si përshembull me dru. Testoni fillimisht pastrimin me këtë përbërje në një sipërfaqe të vogël, duke zëvendësuar sapunin me 1 lugë të vogël vaj ulliri dhe pastro me kujdesë me pecetë të thatë.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this