Udhëzime prindërimi për prindërit e rinj!

Udhëzime prindërimi për prindërit e rinj!

Kur bëheni prindër për herë të parë, këshillat ju vijnë lumë nga të gjitha anët! Për të lehtësuar disi përshtatjen e prindërve të rinjë  dhe fëmijës me jetën e re, Ndihma + ju propozon një udhëzues me disa këshilla të thjeshta, për t’ju lehtësuar përgjegjësinë dhe për t’ju dhënë besimin që ju nevojitet për të përballuar me sukses rolin e ri në jetën tuaj.

  1. Jetoni në të tashmen. Jepini të drejtën vetes të ndaloni të shqetësoheni për listën tuaj të gjërave që duhen bërë patjetër brenda 24 orëve. Të tipit punët e shtëpisë, pazaret, miqtë ose profesioni, duke u përpjekur të fokusoni më shumë vëmendjen tek mirëqënia e foshnjes dhe vetes suaj. Delegoni punët sa më shumë të jetë e mundur, dikush tjetër mund t’i bëj me shumë dëshirë për ju! Gëzoni së bashku momentet tuaja të çmuara, pasi fëmijët rriten shumë shpejt!
  2. Qetësohuni kur vjen fjala tek ushqyerja e fëmijës. Mësohuni t’i kushtoni vëmendje ritmit dhe ritualeve të tij / saj të ushqyerjes dhe qëndroni të hapur për çdo të papritur. Kur rriten pak dhe fillojnë me ushqimet e para, bëhet më e vështirë, por duhet të jeni të përgatitur edhe për këtë fazë, nuk do të jetë e lehtë, pasi fëmija juaj po fillon të njoh botën. Bëjeni argëtuese dhe sa më pak stresuese për të dy ju! Ata do të hanë patjetër kur të jenë të uritur.
  3. Thuaj jo. Sa më të mirë të bëheni në refuzimin e kërkesave që nuk janë në interes të fëmijës tuaj, aq më pak herë do t’ju duhet ta bëni këtë. Ju mund të thoni jo një herë në supermarket kur fëmija juaj kërkon të blejë një kuti me akullore, ose mund ta thuash çdo natë pasi ajo kuti është në frigoriferin tënd në shtëpi dhe fëmija gjatë ditës ka bërë shumë naze dhe vazhdon të llastohet duke kërkuar të prish oraret e ushqimit ose mënyrën e ushqimit.
  4. Krijoni mini zakone. Varni tullumbace rreth tavolinës së kuzhinës një natë para ditëlindjes së fëmijës tuaj, në mënyrë që ai / ajo të zgjohet në një ditë të veçantë. Bëni një lojëra qesharake kur jeni vetëm ju dhe fëmija juaj në ashensor. Krijoni një shtrëngim duarsh që e dinë vetëm ata – dhe ruajeni për momente të mëdha. Dhe mos harroni t’i përqafoni hera – herës.
  5. Jini gati për ditët e sëmundjes. Fëmijët do të sëmuren patjetër, përgatituni të keni në shtëpi disa medikamente bazë për temperaturën dhe vitamina në mënyrë që të mos keni nevojë të vraponi në farmaci në mes të natës kur i vogli juaj të ketë një shqetësim të till të papritur.
  6. Njihni fëmijën tuaj. Secili fëmijë është një kombinim unik i pikave të forta dhe të dobëta të prindërve të tij. Mundohuni të përshtatni përgjigjen tuaj për t’iu përshtatur fëmijës para jush. Kjo vjen duke i kushtuar vëmendje temperamentit të tij si individ më vete dhe përpjekjes për ta njohur sa më mirë fëmijën tuaj.
  1. Krijoni ekipin tuaj të suportit. Identifikoni njerëzit me të cilët mund të lidheni kur  keni nevojë për pak ndihmë me kujdestarinë e fëmijës dhe mbi të gjitha brenda familjes, kujdesuni të ndihmoni të gjithë duke edukuar dhe mësuar fëmijën të rritet. Veçanërisht në familjet ku jetohet me gjyshërit, duhet të negocioni dhe komunikoni gjatë, që edhe nëse ata ndihmojnë shumë në rritjen e fëmijës, pasi prindërit janë në marrdhënie pune, roli dhe figura e prindërve të mbeten parësor.  Duajini fort dhe falënderojini shpesh, të gjithë të afërmit dhe miqtë që ju ndihmojnë në këtë rrugëtim.
  1. Mos harroni se jeni një shembull për tu ndjekur në sytë e fëmijës. Bëhuni nënë tërheqëse për fëmijën tuaj, si në sjellje – komunikim dhe paraqitje, kështu që ai / ajo do të dëshirojë të jetë si ju kur të rritet dhe madje ta stimuloni dhe inkurajoni të jetë më i / e mirë. Nëse jeni gjithmonë e stresuar, impulsive ose e lodhur, fëmija juaj do të rritet plot pasiguri dhe pikëpyetje .
  2. Lëreni babin të marrë përgjegjësi. Babi duhet të jetë shumë i përfshirë gjithashtu në rritjen dhe edukimin e fëmijës, prandaj inkurajojeni atë të përfshihet në larjen e bebit ose edhe në ndërrimin e pelenave. Janë veprimtari të shkëlqyera që afrojnë – dhe një mundësi që ju të merrni frymë.
  3. Lexojini fëmijës çdo ditë. Ndihmon në ndërtimin e imagjinatës dhe është koha e kaluar mirë. Sigurisht si fillim, vëmendja ose përqëndrimi nuk do të jetë i lartë, por me rritjen fëmija do ta pëlqejë këtë kohë të shpenzuar bukur së bashku.

11. Ndihmoni foshnjën tuaj të flejë vetë. Ushqejeni atë në fillim të rutinës së gjumit. Pas një banje, leximi librash dhe përqafimesh, vendoseni në krevatin e tij / saj ndërsa është i/ e përgjumur. Mund t’i këndoni një ninull ose t’i vendosni muzikë të lehtë gjumi për fëmijë por mos i rrini gjatë mbi kokë, pasi nuk do të mësohet kurrë të flerë vetëm.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this