5 këshilla të thjeshta pastrimi që do t’ju lehtësojnë jetën

5 këshilla të thjeshta pastrimi që do t’ju lehtësojnë jetën

Nisur nga eksperienca 4 vjeçare e agjencisë Ndihma+ në shërbimet e pastrimit profesional për ambiente familjare dhe biznesi, propozojmë disa sugjerime dhe ide pastrimi, në mënyrë që të thjeshtoni sa më shumë të jetë e mundur procesin e mirëmbajtjes së ambienteve tuaja, në lidhje me higjenën dhe pastërtinë. Sepse sado e thjeshtë të tingëlloj, pastërtia është gjithmonë një element i rëndësishëm lumturie. Të gjithë kanë nevojë dhe e pëlqejnë rregullin dhe pastërtinë, si në shtëpi edhe në ambiente pune. Prandaj përvishni mëngët dhe lehtësoni jetën me keshilla ekspertësh pastrimit si Ndihma +

  1. Përdorni një filtër kafeje ( nga ata të përdorurit që ngelen tek ekspresi shtëpisë, në mëngjes herët) për të pastruar pasqyra ose xhama

Kafeja është pa diskutim produkti më çudibërës në historinë e njerëzimit! Kjo sepse gjëja parë që na vjen ndërmend në mëngjes herët, edhe sikur në stad prej sonambuli, është gjithmonë kafeja. Dhe tani që zbulojmë se mund ta përdorim jo vetëm për të hequr gjumin por edhe papastëritë, arsyet përse ta keni në përdorim sa vijnë e shtohen. Mund të përdorni filtrin e kafesë për të pastruar sipërfaqe prej xhami ose pasqyre, në të gjitha rastet kur dëshironi të shmangni ose minimizoni përdorimin e detergjentëve me kimikate. Fërkojeni sipërfaqen me filtrin e përdorur të kafesë, sikur edhe në mëngjes herët, teksa në dorën tjetër rrufisni filxhanin e kafesë, lëreni për pak minuta dhe kalojini një leckë me ujë të pastër. Kështu, këto sipërfaqe nuk kanë përse të thërrasin për pastrimi, duke marr parasysh faktin që shpesh herë, dritaret lihen disi pas dore në pastrim.

  1. Pastroni mikrovalën me mënyrën më natyrale të mundshme : thjeshtë me ujë + limonë

Nëse mikrovala juaj po thërret për një dorë të mirë pastrimi, e lënë disi pas dore dhe e mbushur me mbetje ushqimesh, mos u frikësoni dhe mos e shtyni gjithmonë për nesër! Mjafton të mbushni një filxhan çaji me ujë dhe gjysmë lëng limoni, ta poziciononi sa më qëndrueshëm në mikroval. Vëreni në punë me temperaturë të larë për 1 – 2 min. Lëreni sërish përzierjen brenda mikrovalës së fikur edhe për 5 minuta të tjera, që avulli të bëj punën e tij dhe kaloni një sfungjerë të shpejtë në brendësi. Pastrimi do të jetë shumë i thjeshtë, natyral dhe limoni do të mbush jo vetëm objektin por edhe kuzhinën me aromë të mirë. E gjithë kjo procedurë pastrimi do t’ju marr thjesht dhe maksimumi 10 minuta kohë!

  1. Nëse doni të pastroni duke mos shpenzuar shumë dhe njëherësh, jeni të ndjeshëm karshi problemeve të theksuara të ndotjes së ambientit ( lokale dhe globale ), atëherë mos i hidhni sfungjerët e enëve! Riciklojini

Që do të thotë se në vend që të shpenzoni çdo muaj një sasi të mirë parash për të blerë sfungjere të të gjitha llojeve dhe përmasave për të pastruar enët, xhamat dhe tualetin; duke kaluar nëpër mend edhe alarmin global të ndotjes së planetit kryesisht nga plastika por edhe nga produktet e tjera me materiale që përmbajnë vështirësi të lartë në dekompozim ose shpërbërje, ju thjesht duhet të kërkoni një mënyrë të mirë për të higjenizuar sfungjerët që keni në përdorim. Mjafton t’i fusni në mikrovalë të lagur ( jo shumë të tejngopur me ujë ), në tempëraturë të lartë 1 – 2 min maksimumi dhe do të keni eleminuar mirë rreth 90 % të mikrobeve dhe baktereve që këto aksesorë pastrimi mbartin me shumicë. Sigurisht që në një pikë të caktuar do të duhet t’i ndërroni dhe të vini në përdorim  sfungjerë të rinjë, por sa më shumë të përpiqeni të ricikloni materialet e pastrimit në shtëpinë tuaj, aq më mirë do të jetë si fillim për faturën dhe më gjërë për ambientin. Sepse po të përpiqemi të gjithë nga pak, diferenca do të fillojë të bëhet e dukshme.

  1. Ekziston një produkt natyral që bën çudira në pastrim! Ndër te tjera është i lirë dhe nëse do të dini ta përdorni siç duhet, mund të prodhoni vetë një detergjent pastrimi me kosto shumë të ulët dhe jashtëzakonisht të shëndetshëm për ambientin dhe familjen tuaj!

Po, po, mund të bëheni magjistarë dhe njëherësh innovator kur vjen fjala tek pastrimi sa më natyral dhe ekonomik. Po flasim për sodën e bukës! Soda bukës është një produkt jashëzakonisht natyralë dhe me përdorim të shumë anshëm. Kështuqë, sa herë vini re se detergjentët e pastrimit kanë përfunduar, thjesht përzjeni 4 lugë gjelle me sodë buke në 1 litër ujë të ngrohtë, përziejini mirë së bashku dhe mund të pastrono apsolutisht gjithçka brenda mureve të shtëpisë suaj. Dysheme, tualet, sipërfaqe mobiliesh, gjithçka, gjithçka mund të pastroni me këtë solucion jashtëzakonisht natyral, praktik dhe shumë higjenizues.

  1. Furça e dhëmbëve dhe kolinozi, nuk janë thjeshtë dhe vetëm për dhëmbët

Thuajse gjithmonë, sa herë na vjen radha për të ndërruar furcën e dhëmbëve, zgjedhim të flakërijmë të vjetrat dhe të blejmë sërish të reja. Ndërkohë që nëse të kalon ndonjëherë nëpër mend kolinozi, e vetmja gjë tjetër që të kujtohet më pas janë dhëmbët. Por ndonjëherë, mund të tregohemi më mendje hapur dhe të shikojmë më përtej përdorimit parësor të këtyre produkteve të zakonshme. Furçën e vjetër të dhëmbëve mos e hidhni poshtë, por përdoreni për të pastruar zonat më të vështira në tualet si psh kanalet midis pllakave ose cepat dhe këndet. Ndërkohë që kolinozi mund të përdoresh fare mirë për pastrim dhe zbardhim. Nëse atletet e bardha duken si të vjetëruara, filxhanët e kafesë nga konsumi kafeinës kanë marrë një shtresë të hollë ngjyrimi, bizhuteritë janë si të veshurat etj etj, të gjitha këto dhe më gjërë, nëse fërkohen mirë me një furçë të vjetër dhëmbësh dhe kolinoz, do të fitojnë gjithë shkëlqimin dhe zbardhimin për të cilin keni nevojë.

 

http://localhost/oldndihma/abonimet-mujore/

 

 

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Albana Cela Corja
Albana Cela Corja
2019-01-05T11:07:10+0000
Sherbim cilesor, i keshillueshem per kedo qe ka nevoje per ndihme ne punet e shtepise .
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Klea Biba
Klea Biba
2018-11-19T19:19:05+0000
shume e kenaqur nga puna ,komunikimi dhe pergjegjshmeria.👏👏
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Petrika Papajorgji
Petrika Papajorgji
2017-05-27T12:59:06+0000
Sherbim shume i mire dhe i kulturuar. E sigurte qe do ti telefonoja pa hezitim.
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Sara Lame
Sara Lame
2016-01-31T18:59:49+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this