7 mënyra se si të shpenzoni kohë cilësore më fëmijën tuaj

7 mënyra se si të shpenzoni kohë cilësore më fëmijën tuaj

“Kur u rrit i vogli im kaq shpejtë? Ku isha unë?”
Këto janë disa nga pyetjet që mundojnë një pjesë të mirë të prinërve, veçanërisht të atyre që janë gjithashtu të përfshirë në marrdhënie pune. Një mënyrë jetese modern me ritme të shpejta shpesh rezulton të kufizojë kohën dhe veçanërisht kohën cilësore që duhet të shpenzojmë në familje. Nga gjithçka e rëndësishme në jetë, të gjesh dhe shpenzosh kohë cilësore me fëmijët e tu, është një domosdoshmëri absolute.
Pse duhet të kaloni më shumë kohë cilësore me fëmijën tuaj?
“Fëmijët imitojnë duke vëzhguar se çfarë bëjnë modelet e tyre, më shpesh prindërit. Kalimi i një kohe cilësore me ta do t’i ndihmojë të mësojnë më shumë rreth jetës”, thotë Neha Taparia, një lektor i psikologjisë në Kolegjin St Francis për Gratë, Hyderabad.
Prindërit ndihmojnë në edukimin e aftësive të ndryshme duke përfshirë komunikimin, shoqërimin, shkrimin, leximin, etj.
“Kaloni kohë cilësore pasi ajo formon personalitetin e një fëmije. Kur nuk është ky rasti, ai / ajo ka të ngjarë të zhvillojë një sjellje që kërkon vëmendjen, veçanërisht kur është në publik pasi prindërit do të duhet ta dëgjojnë atë, ”shton Neha.
Krijoni kohë jashtë orarit tuaj të punës, edhe nëse është vetëm për disa minuta.
Për më tepër, të kalosh kohë me të voglin tënd sot ia vlen – sepse ata rriten shumë shpejtë dhe po aq shpejtë, prindërit do të ndjehen nostalgjik për fëmijët e tyre dhe në faj kur nuk ju gjenden pranë.

Propozojmë 7 mënyra të thjeshta për t’u lidhur me fëmijën tuaj, pothuajse çdo ditë:

1. Përfshije në punët e tua prej të rrituri

Qofshi një prind që qëndroni në shtëpi apo prind që punoni, sigurohuni që të bëni kohë për fëmijën tuaj. Mund të jetë pas orëve të shkollës, para darkës ose para gjumit. Kjo nuk do të thotë që të bëheni bashkë vetëm për të bërë detyrat e shtëpisë, kjo do të thotë se edhe pas një dite të gjatë, kur lani enët ose përgatisni një vakt, i kërkoni fëmijës t’ju ndihmojë! Pastrimi shtëpisë së bashku është një tjetër aktivitet pozitiv dhe gjithashtu kohë shumë cilësore për tu shpenzuar së bashku.

2. Hiqni celularët, tabletët dhe laptopët nga duart

TV, telefona celularë, lojëra video, etj janë një vrasje e ngadaltë e të qënit social dhe të afrueshëm edhe brenda familjes. Le të themi që është një rehati për të cilën, më vonë do të bëheni shumë pishman se koha fluturon shpejtë. Çdo ditë, disiplino si fillim veten që ta mbash telefonin larg sapo të jesh në shtëpi. Në vend të kësaj, luani lojëra me fëmijët, bëni aktivitete sportive, ngjyrosni dhe hani në tryezë të gjithë së bashku, si familje. Këto janë moment të shkëlqyeshme së bashku si familje.

3. Mos mbani shumë kunguj nën një sqetull
Nëse jeni prindër që jeni në marrdhënie pune ose edhe nëna shtëpiake, shpesh herë ju do të ndjeni lodhje nga punët dhe përgjegjësitë e përditshme. E rëndësishme është të riorganizoheni, nëse jeni në marrëdhënie pune, mund të gjeni kohë për fëmijën tuaj nëse i kushtoni më pak vëmendje mirëmbajtjes së shtëpisë. Për të cilën, hera – herës mund të kontaktoni Ndihma + për një pastrim të mirë me themel ose një abonim mujor ( vendos link abonimet ). Nëse jeni një nënë që qëndron në shtëpi, sërish keni të drejtën të gjeni kohë për të shpenzuar sa më bukur si vetëm por po ashtu edhe me fëmijët tuaj. Delegoni përgjegjësitë dhe krijoni kohë me fëmijët. Përshembull mund të dilni për një shëtitje të gjatë ose të shkoi në një kurs noti së bashku me të vegjlit tuaj.

4. Ruani ritualet e darkës, para gjumit
Nëse keni krijuar një rutinë të bukur para gjumit, si përshembull leximi i një libri ose thjeshtë dhe vetëm përkëdhelitë në krevatë përpara se të voglin tuaj ta mund gjumi, ruajeni me fanatizëm. Mund të jetë gjithçka : të bësh këngë pa kuptim me fjalë qesharake, luftë me jastëk ose të lexosh një libër! Thjesht bëje të veçantë. Thuaj “Do të jetë koha e gjumit së shpejti, le të bëhemi gati për të fjetur”. Lëreni fëmijën tuaj të qeshë me lojërat dhe marrëzitë tuaja.

5. Organizoni një aktivitet së bashku, vetëm ju dhe fëmijët

Po, e keni lexuar saktë. Ju ose partneri juaj, duhet të organizoheni dhe vendosni të shpenzoni me radhë një ditë ose pak orë vetëm me fëmijët tuaj, pa askënd tjetër përreth! Përcakto një ditë, nxite vogëlushin tënd të zgjedhë një aktivitet dhe të dy mund të kaloni kohë cilësore. Bëni që ai / ajo të flasë me ju lirshëm. Me siguri, do të dëgjoni shumë gjëra interesante! Ndërsa kur këtë kohë të shpenzuar mirë fëmijët e marrin me babin, ju mund të pastroni mirë me themel shtëpinë.

6. Luani sa më shumë së bashku
Loja është një nga metodat më efektive për të krijur afrimitet me fëmijën dhe gjithashtu për ta ndihmuar të voglin tuaj të zhvillohet dhe rritet shëndetshëm. Ndërtoni shtëpi me jastëqe në sallonin e ndenjes, lozni me çarçafë dhe gjithçka tjetër që i stimulon imagjinatën. Të luash brenda ose jashtë shtëpisë , është gjithmonë një mënyrë argëtuese për tu lidhur me fëmijën tuaj.

7. Dilni një xhiro me makinë ose për një shëtitje të gjatë

Shkoni në qendrën tregëtare më të preferuar, sheshin e lojërave ose të takoni familjarë të tjerë si gjyshërit dhe kushërinjtë. Ose thjeshtë dilni të ecni me fëmijën tuaj.
Realizoni udhëtime të shkurtra pranë qytetit tuaj. Thjesht le të jetë — një udhëtim i qetë në mënyrë që të mund të diskutoni pothuajse gjithçka në një ditë të bukur me diell.

Sepse është shumë e rëndësishme të mbani mirë në vëmendje shprehjes se : “Për të qenë në kujtimet e fëmijëve tuaj nesër, duhet të jeni present në jetën e tyre sot”.

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this