Çfarë ndodh nëse nuk pastrojmë shpesh në shtëpi?

Çfarë ndodh nëse nuk pastrojmë shpesh në shtëpi?

Nëse përtoni të merreni me pastrimin e banesës ose jeni jashtëzakonisht të angazhuar gjatë ditës për ta marr seriozisht mirëmbajtjen e higjenës në shtëpi, të jeni të sigurtë se sado pa rëndësi ose sado t’ju duket se pret puna, në të vërtetë, thjesht jeni duke i shtuar me ose pa vetëdije më shumë telashe vetes. Kjo sepse niveli papastëritsë do të jetë aq i lartë saqë do të pushtoheni nga insektet e çfarëdo lloj natyre, si fillim. Dhe do të jenë gjithkund!

Çka do të thotë se do të pësoni rënie imuniteti dhe do të sëmureni shpesh dhe lehtë. Dhe nëse keni fëmijë, nuk duhet të çuditeni përse ata përfundojnë shpesh spitaleve me viroza të pashpjegueshme. Prandaj nëse ende mendoni se ka kohë për punët e shtëpisë dhe nënvlerësoni rëndësinë e këtij aktiviteti në banesën tuaj, mbani mirë në mendje të gjitha dukuritë që ndodhin kur ambienti juaj është i papastër :

  1. Ambienti juaj i banimit shëndërrohet në vatër alergjish

Nëse nuk gjeni kohë të merreni me plhurat në shtëpi, të jepni një leckë e fshesë çdo ditë, ka të ngjarë ta shndërroni banesën në një vatër të mirëfillt alergjish. Kur thërrimet dhe mbetjet e ushqimeve lihen gjatë në tryezë dhe përzihen me plhurin, situata do të vijë gjithmonë duke u rënduar. Rezultati është krijimi vatrave të infeksioneve dhe alergjive, që si fillim do t’ju bëjnë të teshtini dhe t’ju lotojnë sytë gjatë gjithë kohës. Dhe më pas do ta gjeni veten shumë shpejt në spitale dhe me fatura të kushtueshme medikamentesh në duar. Gjithashtu teprica e plhurave në ambientin e banimit ndikon drejtpërdrejtë në yndyrën e lëkurës, duke e ulur dhe tharë gjithmonë e më shumë. Prandaj me kalimin e kohës, pavarsisht moshës, nëse vëmendja juaj ulet ndaj pastrimit të plhurave në banesë, ju do të filloni të dukeni më i plakur.

  1. Tualeti do të shndërrohet në një botë më vete mikro organizmash të dëmshëm dhe myku

Edhe nëse mendoni se tualeti është gjysmë i pastër për shkak të shkarkimit të shpesht të ujit në hidrosanitare, kjo nuk ka të bëjë fare me faktin se banja juaj është realisht e pastër. Mbledhjet e kolinozit, mbetjet e sapunëve dhe detergjentëve, janë gjithashtu papastërti dhe duhen hequr rregullisht. Kur ju bëheni përtac, tualeti juaj shndërrohet në një xhungël mikro organizmash shumë të dëmshëm për shëndetin. Myku është faktori më i dukshëm që formohet në tualet, nëse ky ambient lihet gjatë pa u pastruar ose pastrohet pjessërisht dhe pa vëmendje, kështu si sa për të thënë. Lagështia tualetit e favorizon gjithnjë e më shumë krijimin e mykut, mbajeni parasysh!

  1. Çarçafët dhe rrobat nga mbledhja e plhurit, e shndërrojnë në gurë dhe mbetje akoma më të rënda

Kur ju nuk e pastroni apartamentin tuaj në mënyrë sistematike, i jepni goxha shans plhurit dhe papastëritve të grumbullohen dukshëm dhe rrezikshëm. Këto element kanë tendencë të futen ngado, përfshirë rrobat dhe çarçafët nëpër dollape. Nëse rrobat qëndrojnë të pa pastra për një kohë të gjatë, ato fillojnë të akumulojnë myk, përveç erës së rëndë. Nëse jeni person që preferoni t’i hidhni rrobat sa andej këndej nëpër një shtëpi të papastër dhe më pas t’i rivishni sërish, të jeni të sigurtë që po i shkaktoni trupit probleme serioze me lëkurën. Mbani parasysh se çarçafët tuaj duhet të ndërrohen minimalisht 2 herë në javë, për një higjenë mesatare, le të themi!

  1. Nxirrini mbeturinat jashtë sa më shpesh të jetë e mundur

Kjo është jashtëzakonisht e nevojshme për tu bërë! Në këtë pikë, duhet të bindeni, se përtacia nuk duhet të ekzistoj në fjalorin tuaj. Shanset për të rritur pisllëkun dhe gjithëfarë soj insektesh dhe brejtësish të rrezikshëm nga jashtë ambientit, janë shumë të larta. Prandaj përpiquni të veproni menjëherë, mos ta lini për pak më vonë. Merreni qesen e mbeturinave sapo mbushet dhe dilni e hidheni në vendin e duhur, duke shmangur edhe lëngjet që përhapen nëpër dyshme sa kohë përtoni ta kryeni këtë detyrë.

  1. Mos lini ushqime të hapura në frigorifer

Është e zakonshme që gatimet e një dite më parë të vendosen në frigorifer, me idenë se mund të konsumohen sërish të nesërmen. Fatkeqsisht, shumica prej nesh, harrojnë gjithmonë t’i konsumojnë ose t’i hedhin nëse nuk ju pëlejnë më. Prandaj nëse i harroni gjatë, kini parasysh se këto ushqime të mbetura, edhe pse në frigorifer, tërheqin baktere dhe krijojnë myk. Nëse ju largoheni për disa ditë dhe harroni ushqimet të tilla në frigorifer, në kthim ai nuk do të jetë thjesht një mjet elektro shtëpiak, por një burim i mirëfill papastërite dhe infeksioni. Që përvec ushqimit të lënë hapur, ndot dhe ndikon edhe në pjesën tjetër të asortimenteve të amballazhuara.

Përfundimi?

Nëse nuk harrini të luftoni dot përtacinë ose jeni realisht të zënë deri në grykë me 1001 angazhime të tjera në jetën  profesionale dhe personale, zgjidhja ideale do të ishte Ndihma +!

http://localhost/oldndihma/abonimet-mujore/

Përveç idesë se në familje gjithkush duhet të japi kontributin e tij për ta mirambajtur sa më pastër, në rastet më ekstreme, mos nënvlerësoni rëndësinë këtij aktiviteti për shëndetin tuaj dhe të të gjithë antarëve të shtëpisë.

Tashmë, me një jetë të shpejtë e të mbushur gjithë angazhime, shërbimet e pastrimit profesional nuk janë dhe nuk kanë pse të tingëllojnë më shërbime luksi.

Ndihma + ju gjendet pranë me paketa interesante dhe jashtëzakonisht ekonomike mujore me shërbime profesionale pastrimi për shtëpinë! Mjafton thjesht të na kontaktoni dhe pastrimi në shtëpinë tuaj, nuk ka për të tingëlluar kurrë më kaq i rrezikshëm dhe problematik për shëndetin!

Mobile 0693381880 / 0694607747

Email : info@localhost

 

 

 

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Albana Cela Corja
Albana Cela Corja
2019-01-05T11:07:10+0000
Sherbim cilesor, i keshillueshem per kedo qe ka nevoje per ndihme ne punet e shtepise .
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Klea Biba
Klea Biba
2018-11-19T19:19:05+0000
shume e kenaqur nga puna ,komunikimi dhe pergjegjshmeria.👏👏
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Petrika Papajorgji
Petrika Papajorgji
2017-05-27T12:59:06+0000
Sherbim shume i mire dhe i kulturuar. E sigurte qe do ti telefonoja pa hezitim.
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Sara Lame
Sara Lame
2016-01-31T18:59:49+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this