Ide dhe këshilla si të pastroni dritaret dhe sipërfaqet e xhamit në shtëpi pa lënë vija

Ide dhe këshilla si të pastroni dritaret dhe sipërfaqet e xhamit në shtëpi pa lënë vija
Sanitare restoranti në Tiranë

Pastrimi i dritareve në shtëpi nuk është një punë shumë e thjeshtë. Sidomos nëse keni dyer shumë moderne ose dritare të mëdha, kjo sepse puna bëhet e rëndë pasi kërkon shumë energji dhe është gjithashtu e vështirë të pastrohet në pikat më të larta. Ekziston edhe problemi i vijave që formohen kur dritaret nuk pastrohen mirë ose në kohën e gabuar. Shpenzimi i kohës me këtë punë shtëpie është gjithmonë i papëlqyeshëm, veçanërisht pasi jeni marr me të dhe shikoni se xhamat janë të pastër por me vija

Në thelb ju duhet të filloni të pastroni dritaret përsëri , në të kundërt do të duken sërish të pista. Qëllimi i këtij artikulli është pikërisht të shpjegojë se si të pastroni dritaret pa lënë vija falë përdorimit të produkteve natyrore dhe disa këshillave praktike.

4 produkte natyrale dhe gjithmonë të gjendura në shtëpi, për të pastruar dritaret pa lënë vija

1. Alkooli dhe gazeta
Pavarsisht sa i lexoni gazetat e printuara ( që ngadal po zhduken ) armatosuni me to dhe alkool, të dy element që do t’ju ndihmojnë të pastroni mirë dhe pa lënë asnjë gjurmë vije në sipërfaqet e xhamit.
Pra, merrni faqet e vjetra të gazetës, lagini në gotën me alkool dhe filloni të fërkoni mirë e mirë dritaret. Kini parasysh se nëse nuk fërkoni mirë, duke i kushtuar vëmendje edhe tharjes së xhamit gjatë pastrimit, atëherë vijat do të shfaqen në përfundim të procesit. Dhe mundi juaj do të shkoj dëm, pasi nuk do të keni ende xhama të pastër.
Nëse dritaret janë shumë të lëna pas dore me pastrimin, një kalim i vetëm pastrimi, ka të ngjarë të mos jetë i mjaftueshëm për t’i bërë ato të shkëlqejnë përsëri.

2. Uthulla
Ju mund të përdorni uthull për të pastruar dritaret në mënyrë natyrale, duke hequr kështu papastërtitë dhe njëkohësisht duke dezinfektuar këto sipërfaqe. Lehtësoni procesin me një leckë mikrofibre. Zhyteni pecetën në uthull dhe filloni ta përdorni në të gjithë sipërfaqen. Pasi të keni mbaruar, përsëriteni procesin në anën tjetër të xhamit. Gjithashtu në këtë rast, mos harroni ta thani mirë sipërfaqen përndryshe tharja e uthullës vetëm do të krijojë vija.

3. Ujë dhe sodë buke
Përzierja e ujit dhe sodës së bukës, ju ndihmon të pastroni në mënyrë optimale dritaret e shtëpisë dhe më gjerë. Në fakt, kjo përzierje është gjithashtu e përsosur për shumë sipërfaqe të tjera. Për ta pastruar edhe më thellë dhe për t’i dhënë shtëpisë një erë të freskët dhe të pastër, shtoni 2 pika vaj aromatik në përzierjen tuaj, kjo përdoret gjithashtu për të pastruar mirë sipërfaqen dhe për të lënë një erë të këndshme. Zakonisht mentja ose trumza janë vajrat esenciale që përdoren dhe shkojnë më mirë në përzierjen midis ujit dhe sodës. Kini parasysh të përdorni 1 lugë sodë buke të tretur në 300 ml ujë, përfshi këtu edhe pak pika vaj aromatik për t’i dhënë dorën e fundit.

4. Ujë i distiluar dhe ilaç enësh
Mund të përdorni sapun për enët për pastrimin e dritareve në shtëpi. E dinit? Prandaj në një tas të vogël me ujë të distiluar shtoni një pikë ilaç enësh dhe përdoreni të gjithë masën për të pastruar dritaret. Edhe një herë ju mund të përdorni gazetat e vjetra për të pastruar dritaret dhe mos harroni të siguroheni që i keni tharë mirë.

Këshilla të dobishme për mbajtjen e dritareve të pastra

Më poshtë gjeni disa këshilla të dobishme që ju lejojnë të keni më shumë kontroll mbi pastrimin e dritareve të shtëpisë tuaj. Nëse zbatoni këto këshilla të thjeshta ju mund t’i mbani dritaret të pastra dhe për këtë arsye nuk duhet të humbni shumë kohë kur merreni me pastrimin e tyre.

a) Jo pastrimit të xhamave në ditët me diell
Mos i pastroni dritaret kur ato janë direct nën rrezet e diellit. Arsyeja është e qartë, nxehtësia përshpejton kohën e tharjes. Pra, është e vërtetë, xhamat në këtë mënyrë thahet më shpejt, por edhe vijat formohen më lehtë. Prandaj gjithmonë vendosni ti pastroni dritaret në orët kur dielli nuk shkëlqen me fuqi e nxehtësi të lartë.
b) Jo ujit të rubinetit
Uji është thelbësor gjatë pastrimit të shtëpisë. Por jo kur bëhet fjalë për xhamat dhe pasqyrat.
Pjesërisht sepse nuk keni nevojë për të, pjesërisht sepse uji i rubinetit përmban element të gëlqeres, ose nëse zona ku jetoni është mjaft gëlqerore, nuk duhet ta përdorni për pastrimin e dritareve. Më mirë se uji në shishe gjithashtu, është uji i distiluar.
c) Mbyllni grilat
Nëse dritaret tuaja bien nga një rrugë veçanërisht me lëvizje të lartë makinash ose këmbësorësh, mbyllni grilat në kohën e pikut. Në fakt, pluhuri vendoset në xhama dhe i ndot ato së pari. Prandaj mund të mbyllni grilat dhe të zgjidhni pjesërisht problemin e papastërtive. Natyrisht duhet t’i mbyllni edhe kur bie shi.
d) Pastroni grilat
Nëse grilat tashmë janë të pista, shiu do të bartë papastërtitë mbi dritaret që keni pastruar më parë, ndoshta edhe në të njëjtën ditë! Prandaj, përpiquni të mbani gjithmonë një rutinë të caktuar edhe për pastrimin e grilave. Kjo këshillë do ta bëjë jetën tuaj më të lehtë kur të vij radha për pastrimin e xhamit!
e) Mos harroni të fshini pluhurat
Pluhuri është gjithmonë në akumulim dhe nëse nuk e fshini shpesh, larja e dritareve do te marr shumë kohë. Për më tepër, nëse spërkatjet e shiut arrijnë në sipërfaqen e xhamit, pluhuri do të ngjitet akoma më shumë. Prandaj, fshijeni plhurat në parvaze dhe grila në mënyrë të përsëritur.

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this