Sa shpesh duhet të pastroni shtëpinë?

Sa shpesh duhet të pastroni shtëpinë?

Nganjëherë mund të jetë e vështirë të vlerësosh se sa shpesh duhet të kryesh punë të caktuara shtëpiake, duke e rregulluar hapësirën tënde të jetesës me familjen dhe njëherësh ta bësh të mundur të ndodh sa më lehtë!  Ndihma +  së fundmi përpiloi një plan të dobishmëm që tregon se sa shpesh duhet të pastroni gjithçka në shtëpinë tuaj.

Për të mbajtur gjithçka të rregullt, Ndihma  + ju rekomandon që të kryeni disa detyra pastrimi çdo ditë, duke përfshirë pastrimin e dyshemesë së kuzhinës, fshirjen e banakëve të kuzhinës dhe pastrimin e lavamanëve. Pastaj, një herë në javë, minimalisht, duhet të ndryshoni çarçafët në shtratin tuaj dhe të pastroni pjesën e brendshme të mikrovalës. (Sidoqoftë, vini re se nuk duhet të përpiqeni të sterilizoni sfungjerin e enëve – studiuesit sugjerojnë ta hidhni atë dhe ta zëvendësoni me një të ri ).

Koha e punëve të tjera është më fleksibile. Ju mund të merreni me pastrimin e brendshëm të frigoriferit dhe furrës çdo tre deri në gjashtë javë. Sa i përket projekteve të mëdha si qilimat dhe dritaret me pastrim të thellë, ato duhet t’i bëni minimalisht një herë në muaj.

Vetëm se duhet të pastroni rregullisht, nuk do të thotë që duhet të lini pas dore gjithçka tjetër në jetë. Ekzistojnë një larmi trukesh pastrimi që mund t’ju ndihmojnë të shpejtoni procesin, si përdorimi i një limoni për të fshirë njollat ​​e ujit të fortë ose vendosja e bimëve artificiale me pluhur në pjatalarëse. Ka edhe shumë produkte të garantuara për ta bërë pastrimin më të lehtë,  shpesh herë ato me profil profesional janë goxha efektive.

Ose, thjesht  rezevoni një shërbim pastrimi në një agjenci pastrimi si Ndihma +  dhe ata e bëjnë shumë mirë pastrimin për ju. Kjo është shumë më e shëndetshme, gjithsesi. Kryesisht sepse do të thotë më shumë kohë e lirë për tu shpenzuar mirë!

Më poshtë ju rendisim sa herë duhet të pastroni në shtëpinë tuaj :

Pastrim që duhet kryer çdo ditë

 • Rregullo shtratin
 • Pastro ekspresin e kafesë
 • Laj pjatat / enët
 • Pastro banakët e kuzhinës
 • Laj rrobat, sipas nevojës
 • Pastro dyshemetë
 • Pastro përciptas hidrosanitaret e tualetit
 • Higjenizo lavamanët në kuzhinë dhe tualet

Pastrim që duhet kryer çdo javë

 • Laj mirë dyshemenë e kuzhinës dhe tualetit
 • Pastro mirë hidrosanitaret dhe pllakat e tualetit
 • Pastro pasqyrat
 • Fshi plhurat
 • Fshi merimangat
 • Fshi me fshesë me korent në çdo sipërfaqe të shtëpisë
 • Ndrysho çarçafët dhe shkund dyshekun
 • Hiq ushqimet e skaduara nga dollapi
 • Pastro paisjet e kuzhinës
 • Pastro mikrovalën / furrën në brendësi
 • Sterilize sfungjerin e enëve ose edhe më mirë, ndërroje

Pastrim që duhet kryer çdo muaj

 • Pastro tendat dhe mobiliet prej druri
 • Pastro abazhurët, llampadarët, prizat
 • Pastro mirë koshat e mbeturinave
 • Pastro lavapjatën, lavatriçen dhe fshesën me korent
 • Pastro mirë dritaret dhe dyertë

Pastrim që duhet kryet çdo 3 – 6 muaj :

 • Pastro mirë dhe me themel frigoriferin
 • Pastro të gjitha enët dhe qelqurinat e kuzhinës
 • Pastro perdet në çdo ambient të shtëpisë
 • Pastro nën dhe pas mobilieve, duke i lëvizuar nga vendi dhe duke pastruar edhe vetë mob ilien
 • Laj jastëkët dhe lodrat e fëmijëve në lavatriçe
 • Fshi me fshesë me korent dyshekët
 • Pastro mirë koshat e mbeturinave
 • Pastro mirë furrën dhe sobën
 • Pastro mirë tapicerinë
 • Pastro dollapet jashtë dhe brenda, selekto veshjet

Pastrim që duhet të kryet çdo vit

 • Lyej shtëpinë
 • Pastro oxhaqet
 • Pastro mirë të gjithë tapicerinë e shtëpiës ( divan, kolltuk, karrige, dyshek, tapetë etj )
 • Pastro mirë dritaret dhe dyert
 • Pastro mirë sipërfaqet e larta si mbi kuzhinë, frigorifer e
 • Pastro magazinat / dollapet

 

 

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this