Shërbimet e mirëmbajtjes dhe kujdestarisë në familje, në mendësinë e shqiptarit

Shërbimet e mirëmbajtjes dhe kujdestarisë në familje, në mendësinë e shqiptarit

Duket e thjeshtë, kur e mendon! Duket madje fare banale dhe pa rëndësi, kur kalon nëpër mend idenë se midis një pune e një tjetre në jetën tënde, kur shtëpia të thërret me të madhe për pastrim e mirëmbajtje ( se duket sikur 24 orarshi, nuk është më i mjaftueshëm ), të kërkosh një zonjë nëpër lagje, një nga këto shtëpiaket që mendon se s’kanë asgjë më të mirë për të bërë me jetën e tyre , që ta paguash pak e t’i kërkosh të ta bëj shtëpinë pasqyrë, të tingëllon shumë komode dhe praktike. Dhe i gëzohesh ambientit tënd të banimin kur kthehesh mbasditeve, sapo vë çelësin në derë dhe ndjenë aromën e pastërtisë dhe detergjentëve. Madje, pavarsisht ditës që mund të kesh kaluar në zyrë / profesion ( shumë stres, presion, afate për tu përmbushur, vëmendje në procese etj ), fëmijëve, familjarëve apo çdo elementi tjetër që formon jetën tënde, thjesht nga ky detaj, aroma e pastërtisë kur shkel në një ambient të pastruar mirë, të bën të mendosh instiktivisht thjesht : sa mirë, ka lezet…ka zgjidhje për gjithçka sot! Hej, jeta qenka e bukur!

Mendësia prej shqiptari nuk të lejon të shijosh edhe gjërat e thjeshta, të zakonshme, të përditshme. Pavarsisht emancipimit të kohëve dhe gjinive, kulturës dhe normave shoqërore, kryesisht në zonat urbane ( zonat rurale janë ende larg kuptimit të shërbimeve të mirëmbajtjes dhe kujdesit në familje ), steriotipet që na janë ngulitur në mendje ( po nuk mësove shumë, do kapësh fshesën tër jetën ), dashur pa dashur, pavarsisht arsimimit dhe idesë së të qënit sa më të hapur mendërisht, do të na bëjnë ende të shohim shtrembër ata individë, që për 101 arsye ( arsimim i ulët, nuk kanë një zanat, vijnë nga zona të thella rurale, nuk ju ka ecur kurrë në jetë dhe duhet të bëjnë gjithçka për të mbijetuar etj ) zgjedhin të përfshihen në shërbim mirëmbajtjeje në familje si pastrim, kujdestari për fëmijë ose kujdestari për të moshuar. Mund t’i shihni shtrembër kur jeni në bank duke kryer pagesat e faturave tuaja, madje edhe të pyesin “Si ja bëjnë vallë?”, kur vini re zonja shumë të reja, me uniforma, me kokën ulur dhe shtupën në dorë…Shpesh herë nuk e bëni me qëllim dhe as me tendencën për t’i përbuzur, përkundrazi! Shpesh herë në të tilla kohë, e gjeni veten edhe duke menduar se nuk ka fare rëndësi profili punës, për sa kohë puna është me nder dhe se nuk i dihet si të hedh i madhi Zot, nga një ditë në tjetrën. Por prap, mund të ndodh t’i shihni shtrember ose t’i punësoni këto zonja në ambientet tuaja të banimit / punës, të kënaqeni dhe gëzoni me shërbimin e tyre të mirë ( sepse kur të kthehesh nga puna jote me kokën që të zienë, të vjen jashtëzakonisht shumë mirë, që nuk do të të duhet të ndërrosh çarçafët apo gërryesh sobën ku ke derdhur qumështin në mëngjes ), por prap të ketë diçka që t’ju pengoj t’i vlerësoni siç duhet!

Që do të thotë se kur zgjidhni t’i besoni fëmijën, shtëpinë apo nënën e moshuar një zonje që ofron shërbime mirëmbajtjeje dhe kujdestarie në familje, praktikisht po zgjidhni me vetëdije të besoni në duart e saj gjërat më të shtrenjta në jetën tuaj! Prandaj duhet të ndërgjegjësohemi dhe të fillojmë t’i konsiderojmë profesione të mirëfillta dhe me rëndësi, ashtu si çdo lloj tjetër profili shërbimi. Që do të thotë që patjetër duhet të kërkoni cilësi të lartë, besueshmëri dhe përkushtim, se është punë me përgjegjësi të lartë, se po kërkoni të lehtësoni jetën tuaj për mirë! Por njëherësh duhet t’i vlerësoni në radhë të parë si individë duke i respektuar, me pagesë të përshtatshme dhe në raport të drejtë me pritshmërit tuaja ( jo thjesht dhe vetëm me idenë se tregu kaq është ), pse jo mos të vlerësoni apo merrni në konsideratë edhe idenë e punësimit konform ligjit dhe kodit të punës në Shqipëri. Në këtë mënyrë, ju jeni duke marr masat më të larta drejt sigurisë! Mbani përgjegjësi dhe kërkoni përgjegjësi. Mbi të gjitha, nëse jeni në pozita financiare, që ju lejojnë të krijoni pozicione dhe profile të reja pune dhe shërbimesh, duhet të ndjeheni krenar për veten tuaj, që përveçse arrini të siguroni mirëqënie dhe standart të mirë jetese për veten dhe familjen, nëpërmjet këtyre shërbimeve që kërkoni, po arrini të krijoni gjithashtu mundësi të mëdha punësimi edhe për individë të tjerë, në kushte të tjera jetese. Dhe në fund të fundit, me kohët moderne dhe zhvillimin e profesioneve që më parë nuk kanë ekzistuar në mendësinë tonë, edhe ky profil pune është interesant dhe gjithmonë e më shumë, ndërgjegjësohemi se është i domosdoshëm për të gjitha palët në një shoqëri të qytetëruar!

 

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Albana Cela Corja
Albana Cela Corja
2019-01-05T11:07:10+0000
Sherbim cilesor, i keshillueshem per kedo qe ka nevoje per ndihme ne punet e shtepise .
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Klea Biba
Klea Biba
2018-11-19T19:19:05+0000
shume e kenaqur nga puna ,komunikimi dhe pergjegjshmeria.👏👏
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Petrika Papajorgji
Petrika Papajorgji
2017-05-27T12:59:06+0000
Sherbim shume i mire dhe i kulturuar. E sigurte qe do ti telefonoja pa hezitim.
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Sara Lame
Sara Lame
2016-01-31T18:59:49+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this