Shkenca thotë se punët e shtëpisë, të bëjn të ndjehesh shumë më mirë

Shkenca thotë se punët e shtëpisë, të bëjn të ndjehesh shumë më mirë
blog

Kujdesi për shtëpinë mund të jetë një detyrë e përjetuar si një imponim ose përkundrazi si një zgjedhje shpërblyese; diferenca varet pothuajse ekskluzivisht nga mënyra se si jetohet ky detyrim.

Detyrat shtëpiake përfshijnë procese të ndryshme, që nga larja e enëve, ngarkimi i lavatriçes, nderja e rrobave tek hekurosja si dhe sigurisht pastrimi.

Në ditët e sotme ka shumë ndihma që mund të ketë një amvise, të cilat, ofrojnë mbështetje të vlefshme duke shpejtuar kohën ( shërbime pastrimi me Ndihma Plus ).

Por sipas disa kërkimeve shkencore, për të mbajtur veten në formë perfekte, nuk ka asgjë më të mirë sesa të bëni punët e shtëpisë çdo ditë, të alternoni hekurosjen me pastrimin ose të gërshetoni punën me sistemimin e  dollapeve me gatimin.

Edhe pse mund të duket një paradoks, kjo deklaratë përmban një sasi të caktuar të së vërtetës në atë se ushtrimi fizik të cilit i nënshtrohen muskujt gjatë punëve të shtëpisë është i të njëjtës rëndësi me ushtrimet që mund të realizoni në palestër.

Këto janë padyshim aktivitete “të lehta”, të cilat e përfshijnë trupin në mënyrë të moderuar, duke i lejuar muskujve të pushojnë herë pas here dhe të mos konsumojë shumë energji. Kujdesi për familjen nënkupton një pjesëmarrje emocionale shumë domethënëse, e cila nga një këndvështrim i caktuar gjithashtu justifikon përpjekjen e kërkuar për të kryer punë që nuk janë gjithmonë të dëshiruara.

Sipas studiuesve nga Universiteti Shtetëror i Floridës, është sfera psiko-emocionale ajo që është më e përfshirë.

Studimi evropian

Në Evropë, Kolegji Universitar i Londrës ka ekzaminuar rreth 20.000 njerëz, nga të cilët 3200 vuajnë nga probleme të rënda të stresit dhe ankthit. Në këtë kampion, studiuesit testuan një % të subjekteve të të dy gjinive që kryenin disa detyra shtëpiake për të paktën 30 minuta në ditë. Rezultatet e këtij hetimi shkencor konfirmuan ato të universitetit amerikan, duke theksuar sesi ankthi, stresi dhe fenomenet depresive zbuten në mënyrë drastike kur subjektet janë të zënë duke u kujdesur për shtëpinë.

Sipas ekspertëve, arsyet qëndrojnë në faktin se shtëpia është një strehë dhe një vend i sigurt për të gjetur qetësi në rast vështirësie dhe për këtë arsye fakti i pastrimit dhe vendosjes së tij në rregull merr një rol çlirues dhe pothuajse terapeutik.

Bazuar në rezultatet e marra, hulumtimi konfirmoi një rritje të jetëgjatësisë së barabartë me 12%, e cila mund të rritet deri në 39% duke inkurajuar rritjen e  kohës  dedikuar punëve të shtëpisë. Sipas shkencëtarëve të studimit efektet e dobishme që rrjedhin nga aktivitetet i pastrimit në shtëpi kanë të bëjnë me një ulje  të qartë të sintezës së neurotransmetuesve të lidhur me stresin dhe një forcim të sistemit imunitar.

Kujdesi për shtëpinë kryen një funksion terapeutik

Sipas një sondazhi tjetër të kryer në Universitetin i Kanadasë dhe botuar në The Lancet, pastrimi i shtëpisë çdo ditë ka efekte terapeutike të ngjashme pjesërisht me ato të terapive psikologjike. Këto rezultate varen nga vëzhgimi i 130,000 njerëzve të të dy gjinive, të moshës midis 35 dhe 70 vjeç, të monitoruar për 7 vjet.

Përfundimet e studimit shkencor konfirmuan se kryerja e punëve të shtëpisë për rreth 30 minuta në ditë zvogëlon rrezikun e sëmundjeve që prekin sistemin kardiovaskular me 20%. Ky rezultat duket se varet nga stërvitja fizike që vjen nga kryerja e punëve të shtëpisë, roli i të cilave varet nga shumëllojshmëria e detyrave të kërkuara për tu kryer. Aktiviteti fizik përmirëson jo vetëm funksionin qarkullues dhe kardiak, por edhe atë respirator, duke rritur oksigjenimin e indeve dhe për këtë arsye metabolizmin e përgjithshëm.

Amvisat e analizuara treguan përqindje më të larta të endorfinës në gjak; këto substanca, të quajtura hormone lumturie, ndihmojnë në përmirësimin e humorit dhe për këtë arsye mirëqenien psikologjike të personit. Prandaj, edhe një herë, efekti përfitues i punëve të shtëpisë është konfirmuar jo vetëm në aspektin organik, por edhe në ato emocionale.

Studimi norvegjez

Një punë tjetër shkencore u krye nga Shkolla Norvegjeze e Shkencave në Oslo, në një kampion prej 30.000 të rriturve të të dy gjinive, të monitoruara gjatë aktiviteteve të tyre shtëpiake. Pjesëmarrësit u ndoqën për gjashtë vjet dhe konfirmuan se më aktivët treguan një ulje prej 66% të rrezikut të vdekjes.

Kjo dëshmi shkencore mund të lidhet me rrezikun e një jete sedentare, e konfirmuar edhe nga fakti se ulja për mbi tetë orë në ditë dyfishon rrezikun e vdekjes së parakohshme. Ky vëzhgim ishte veçanërisht i dobishëm për të gjithë individët, profesioni i të cilëve i detyron ata të ulen për tetë orë në zyrë. Për ta, si për shumë të tjerë, do të ishte e këshillueshme që të bënin disa punë shtëpiake kur të ktheheshin në shtëpi, vetëm për të riaktivizuar metabolizmin e tyre dhe për të përmirësuar mirëqenien psikosomatike.

Prandaj, programimi  i të paktën 1 ore  në ditë për punët e shtëpisë është i mirë për shëndetin tuaj dhe zvogëlon rrezikun e vdekjes.

 

Burimi : https://bit.ly/3CuCVMI

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this