5 këshilla pastrimi për ta bërë shtëpinë të ndriçoj për festa

5 këshilla pastrimi për ta bërë shtëpinë të ndriçoj për festa
5 Këshilla për Pastrim për Festat e Fundvitit

Këtë fundvit dëshiron të minimizosh në maksimum kohën për pastrimin gjeneral të shtëpisë përpara festave? Atëherë përvish mëngët, pasi të kesh fiksuar këshillat tona të pastrimit.

Është fiks  koha e duhur ta bësh shtëpinë tëndë të vezulloj nga pastërtia dhe të mburreni pak me dekorimin dhe mikëpritjen!

  1. Pastroni tapicerinë të parën

Tapiceria përfshinë tapetet, rrugicat, kolltuqet, divanët, karriget dhe dyshekët. Të cilët me pak mirëmbajtje ditore, mund të duken se janë në rregull. Por në të vërtetë, janë të mbushur me mbetje lëkure, thërrime që nuk thithen mirë nga fshesa me korent hera – herës dhe një mal me mikro – organizma! Çka do të thotë se sado të përpiqeni, këto objekte, të paktën në fundvit, meritojnë një pastrim të thellë dhe profesional. Tapetin dhe rrugicat mund t’i dërgoni fare mirë në një lavanderi të specializuar, por këndet, divanët, dyshekët dhe karriget presin duart tuaja dhe 1 – 2 ditë të gjatë pastrimi. Në këtë pikë, keni sërish një alternativë plus që ju vjen në ndihmë, siç janë shërbimet profesionale të pastrimit nga Ndihma + ( me super oferta me rastin e festave, hidhi një sy linkut  https://ndihmaplus.com/abonimet-mujore/ ! Por fare mirë mund ta bëni edhe vetë këtë lloj pastrimi delikat dhe shumë të rëndësishëm. Fillimisht duhet të siguroheni për materialin e tapicerisë, pastaj të informoheni se si mund ta pastroni thellë dhe mirë pa e dëmtuar, të siguroheni të blini detergjentët më të përshtatshëm për një pastrim të thellë dhe ka të ngjarë të organizoheni të gjeni 1 – 2 ditë kohë për ta bërë këtë punës siç duhet! Duket shumë? Është vërtetë ashtu siç duket, shumë impenjative! Dhe sigurisht, po të bëni disa llogari, do të kuptoni se nuk po kurseni asgjë! Rimendojeni! Patjetër që mund ta bëni vetë, por mund të pastroni thellë dhe shumë profesionalisht tapicerinë në ambientin tuaj të banimin edhe me Ndihma +

 

  1. Pastroni çdo centimetër katror

Që do të thotë çdo sipërfaqe në apartament. Kjo përfshinë dyshemtë në çdo cepë dhe çdo sipërfaqe të veshur me pllaka ( tualet, kuzhinë ). E gjithë sipërfaja e banesës tuaj meriton një pastrim të thellë dhe me detaje, për të pastruar mirë mbeturinat nga aktiviteti jetik ditor i familjes tuaj por gjithashtu edhe për faktin se me mbërritjen e festave, shumë punë me gatimin ju pret përpara! Dhe kjo do të thotë akoma më shumë papastërti e krijuar nga thërrime ushqimesh dhe ushqime të harruara andej kënde nga fëmijët! Dhe nëse nuk hiqni si fillim shtresën e parë të papastërtisë së akumuluar, një tjetër shtresë plhuri dhe mbetjesh ushqimi do të shtohet. Prandaj përishni mëngët, blini produkte cilësore pastrimi për dyshemenë, sfungjerë, tela! Gjithashtu duhet të llogarisni kohën dhe të organizoheni për ditët në të cilat do të merreni seriozisht me pastrimin e dyshemesë dhe çdo lloji sipërfaqeje në apartament, përfshi mobiliet! Pa përmendur këtu edhe faktin se kjo punë, zakonisht duhet të kryehet fundjavave për të gjitha zonjat në marrdhënie pune…por fundjavat e gjejnë gjithmonë shtëpinë plotë! Tingëllon i lehtë ky lloj pastrimi me një mori njerëzish nëpër këmbë?

  1. Duhet të pastrosh mirë e mirë dhe me patjetër sobën dhe mikrovalën

Soba është një paisje elektro shtëpiake që shpesh, për arsye kohe dhe veçanërisht për faktin se konsiderohet e vështirë në pastrim, kërkon me patjetër një pastrim me detaje përpara gostisë së festave të fundvitit! Për më tepër, nëse dëshiron të përgatisësh një gjel deti për të lëpirë gishtat për natën e ndërrimit të viteve, duhet të jesh e sigurtë se soba juaj mban aromë shumë të mirë, e cila nuk do të ndikoj aspak në strukturën e mishit, do ta pjekë më mirë dhe do të jetë më i shijshëm! Do t’ju duhen detergjent të mirë, kujdes me aromat dhe aciditetin. Zakonisht për të zbutur disi papastërtin, në këtë pikë, për pastrimin e sobës mund të përdorni edhe produkte organike si limoni ose uthulla. Vendosni një gotë me ujë, limonë dhe uthullë në furrë ose mikrovalë, lëreni për pak minuta në temepraturë ( në mikrovalë më pak se 2 min ) dhe mos e nxirri direkt sapo ta keni fikur pajisjen. Filloni ta pastroni mirë me solucione, sfungjer dhe tel, do të jetë shumë më e thjeshtë!

  1. Ri – organizo dollapët dhe pastroi me themel jashtë e brenda

E keni vënë re sa shumë veshje që nuk na hyjnë më në punë mbajmë palosur për kohë të gjatë në dollapë? Dhe sa herë ndërrohen stinët dhe organizoni raftet, i premtoni vetes se do të hiqni patjetër shumëçka që nuk ju duhet më, për të krijuar pak më shumë hapsirë dhe vend, që të tjera veshje të rrinë më mirë! Por kjo mezi ndodh, rrobat e vjetra, që na vjen keq t’i hedhim, qarkullojnë çdo vitë nëpër rafte dollapësh. Këtë herë, përpiqu ta mbash premtimin që i bën vetes hera – herës! Nise punën duke bindur mendjen, se si fillim do të merreni pikërisht me këtë gjë : seleksionimin e veshjeve! Dhe ato që nuk ju duhen më i palosni dhe fusni në qesë, të cilat fare mirë edhe mund t’i dhuroni tek njerëz më në vështirësi! Vështroni me kujdes, rreth e rrotull jush ka shumë njerëz që gjenden në vështirësi. Jepu një dorë edhe pse me rroba të vjetra, ju hyjnë në punë. Kështu secila palë del e fituar! Ju pastroni më lehtë dollapet, më mirë, krijoni vend dhe njëkohësisht ndihmoni edhe dikë më në nevojë!

  1. Qelqurinat, lugët, priunjtë…të gjitha duhen kaluar në duar një për një

Të gjithë kemi një ose dy sete pjatash, gotash, pirunjsh dhe lugësh, tabaka, tenxhere dhe lloj soj qelqurinash të cilat i blejmë të shtrenjta dhe i ruajmë vetëm për raste të veçanta, kryesisht për darkën e ndërrimit të viteve. Prandaj kjo është fiks koha për këta aksesorë për të shkëlqyer nga pastërtia. Gjithçka ju duhet është koha! Programoni një ditë në të cilën t’i dedikoheni tërësisht pastrimit të kujdesshëm të qelqurinave dhe aksesorëve të kuzhinës. Në këtë pikë, mos harroni të pastroni siç duhet edhe pasqyrat dhe çfarëdolloj dekori me sipërfaqe me shkëlqim!

Si? E gjeni të vështirë edhe ta mendoni se kur mund t’i bëni të gjitha këto?

Epo nëse realisht nuk dëshiron të ndahesh në 100 pjesë këtë fundvit, zbulo SUPER OFERTAT E FUNDVITIT me Ndihma + në

Abonimet mujore të pastrimit

Kontakto ose rezervo shërbimin tuaj të pastrimit në 0693381880

Ndihma + është një arsye më shumë për të pritur ndërrimin e viteve sa më të relaksuar!

 

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this