6 benefitet e një shtëpie të pastër

6 benefitet e një shtëpie të pastër

Ju keni një ndjesi që duhet ta mbani shtëpinë tuaj të pastër. Ndoshta prindërit tuaj ua kanë bërë ide fikse këtë ndjesi ose ndoshta presioni shoqëror ju bënë të ndjeni sikur keni nevojë të qëndroni me pecetë pastrimi në dorë. Por, a ka vërtet rëndësi nëse e lini shtëpinë tuaj pa pastruar?

Në të vërtetë, po.

Ka disa përfitime shëndetësore të mbështetura shkencërisht, që ju dhe familja juaj përfitojnë nga një shtëpi e pastër dhe e mbajtur mirë. E kundërta sjell ndikim negativ në mirëqenien tuaj mendore dhe fizike.

Atëherë çfarë po pret?

Ndonjëherë, ju duhet pak motivim  për të shtyrë  veten të filloni të ndërtoni zakone të mira. Prandaj më poshtë po ju listojmë gjashtë nga përfitimet kryesore shëndetësore të një shtëpie të pastër.

  1. Ndiheni më pak të stresuar

Rrëmuja vizuale çon në rrëmujë mendore. Ju mund të mendoni se keni mësohesh edhe me rrëmujën, por ka shumë të ngjarë që kjo gjëndje të ndikojnë tek ju më shumë se sa e prisni. Një studim i vitit 2010 në Buletinin e Personalitetit dhe Psikologjisë Sociale zbuloi se gratë me shtëpi më të çrregullta kanë nivele më të larta të kortizolit sesa ato me shtëpi të rregullta. Cfare do te thote kjo? Nivelet e stresit lidhen edhe me hapësirën tuaj të banimit. Realizimi këtyre detyrave dhe pastrimi  i shtëpisë tuaj mund t’ju ndihmojë të menaxhoni stresin.

  1. Jeni më aktivë

Është e thjeshtë dhe e vërtetë: pastrimi të bën të lëvizësh. Sigurisht, rregullimi i shtëpisë nuk do të të bëj të harxhosh aq shumë kalori sa një stërvitje e plotë, por ka më shumë shumë lëvizje fizike sesa të rrini ulur në divan. Mbajtja e shtëpisë tuaj të pastër do të thotë që ju do të merrni kryeni aktivitet fizik gjatë gjithë javës. Në fakt, disa revista shëndetësore kanë arritur në përfundimin se kur kryeni një pastrim shtëpie që zgjat 4 orë  mund të digjni deri në 200 kalori

  1. Jeni më produktivë

Kur keni një detyrë që nuk doni ta filloni, a e gjeni  veten duke kërkuar diçka tjetër për të bërë? Mosorganizimi e bën të lehtë shpërqëndrimin. Nga ana tjetër, kur gjithçka është në rregull, mendja juaj e ka më të lehtë për tu fokusuar. Nuk besoni se hapësira juaj ndikon drejtpërdrejt në produktivitetin tuaj? Shikoni disa studime shkencore  të vitit 2011 mbi mënyrën se si stimujt vizualë konkurrojnë në vëmendjen tuaj. Rrëmuja dhe papastërtia krijojnë stimuj visual që ju shpërqëndrojnë.

  1. Ushqeheni më shëndetshëm

A e keni vënë re që kur ndiheni të stresuar, dëshironi ushqim me shumë kalori? Ky është një  reagimi i natyrshëm i trupit tuaj ndaj stresuesve dhe – siç e kemi përmendur tashmë – rrëmuja është stresuese. Megjithatë ka një lajm të mirë. Pastrimi ju bën më pak të dëshiruar të konsumoni ushqim jo fort të shëndetsh dhe njëherësh mund të ndihmojë të jeni më përzgjedhës ndaj ushqimeve realisht cilësore. Një studim i vitit 2013 i botuar në Psychology Science paraqiti rezultatet e një targe grupi njerëzish që ndikoheshin nga disa faktor si pastrimi për të bërë zgjedhjet ushqimore. Përfundimi ishte se njerëzit të cilët kishin punuar në një hapësirë ​​të organizuar dhe të pastër kishin dy herë më shumë të ngjarë të zgjidhnin një mollë sesa një çokollatë sesa ata që kishin punuar në një zonë të çrregullt dhe jo fort të mirëmbajtur.

  1. Do të flini më mirë

A nuk është më e lehtë të shtrihesh për të fjetur kur nuk ke ndonjë rrëmujë  të madhe  që bezdis në trurin tënd? Kur shtëpia juaj është e pastër, ju mund të shikoni përreth para se të shkoni në shtrat pa vërejtur ndonjë detyrë që mund të mbajë ndezur trurin tënd edhe kur vendosni kokën në jastëk gjumi do t’ju zërë më lehtë. Në fakt, Fondacioni Kombëtar i Gjumit zhvilloi një sondazh që zbuloi se thjesht procesi rregullimit të shtratit tuaj në mëngjes rrit shanset tuaj për të pushuar më mirë në darkë, me  gati 20%.

  1. Do të sëmureni më rrallë

Një shtëpi e mirëmbajtur ka  më pak vende për mikrobet dhe bakteret. Mbani në vëmendje se , pluhuri dhe alergjenët grumbullohen në qilima, shtroja dhe tapiceri me kalimin e kohës, duke kontribuar në alergji të përkeqësuara dhe astmë. Me pak fjalë, përfitimet shëndetësore të një shtëpie të pastër janë të dukshme. Nëse dëshironi të mbani veten dhe familjen tuaj të shëndetshëm, pastrimi rregullisht është një domosdoshmëri. Në disa raste, mund të kërkoni edhe një dorë ndihmë nga stafi i Ndihma + me pastrimin. Mos kaloni vetëm fshesën me korent dhe menduat se përfunduar. Minimalisht një herë në javë duhet të përvishni mëngët dhe t’i futeni pastrimit të shtëpisë me themel.

Ndihma + mund t’ju shërbejë në të gjitha herët që do të keni nevojë për një dorë shtesë, përtoni ose në raste eventesh të mëdha, në të cilat dëshironi të shkëlqeni nga pastërtia. Deri atëherë, angazhohuni dhe pastrim të mbarë!

 

NA NDIQNI NE FACEBOOK

Klientë të kënaqur

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this