7 tradita pastrimi nga e gjithë bota

7 tradita pastrimi nga e gjithë bota
Kërko cmim

Njerëz nga e gjithë bota pastrojnë shtëpitë e tyre në mënyrë konstante, por kanë edhe disa rituale që i konsiderojnë si tradicionale. Pastrimi i pranverës  për shembull, është një traditë në fetë si Krishtërimi dhe Judaizmi, dhe është pjesë e festave kulturore kombëtare në vende të ndryshme si Kina, Guatemala dhe Irani.

Më poshtë ju prezantojmë disa nga traditat më të veçanta të pastrimit nga kultura dhe besime të ndryshme.

  1. Pastrimi në traditën e krishterë

Krishtërimi ka traditat e veta të pastrimit. E Marta e Shenjtë, e njohur gjithashtu si Mardi Gras (“E Marta e Shëndoshë”) ose dita e petullave, është data në të cilën të gjitha ushqimet e tunduese hiqen nga shtëpia para Kreshmës. Për të parandaluar mbeturinat, sheqeri dekadent, gjalpi, vezët dhe ushqime të tjera të pasura konsumohen, kështu që ato nuk janë tundim gjatë kohëve të kreshmës. Të krishterët ortodoksë grekë gjithashtu pastrojnë shtëpitë e tyre një javë para Kreshmës në mënyrë që gjithçka të shkëlqejë.

  1. Pastrimi i shtëpisë për Pashkë

Në zakonet hebraike, Pashka është festa që feston lirinë e izraelitëve nga skllavëria. Gjatë Pashkëve produktet e tharmuara, të tilla si buka e ardhur, janë të ndaluara. Këto produkte njihen si chametz dhe abstenimi prej tyre u kujton hebrenjve se izraelitët u çliruan nga skllavëria dhe ikën nga Egjipti pa pasur kohë për bukën e tyre të tharmuar.

Chametz nënkupton ushqimet e bëra nga një nga pesë kokrrat që rriten kur lihen në ujë. Sipas zakonit, edhe pluhuri i miellit mund të bëhet chametz nëse përzihet me ujë, dhe kuzhinat tradicionale kishin shumë pluhur mielli. Para Pashkës, njerëzit pastrojnë shtëpitë e tyre për të hequr çdo pikë pluhuri. Pastrimi pasohet nga një ritual me lutje për të mohuar çdo papstërti fizike dhe shpirtërore

  1. Pastrimi në Vitin e Ri Kinez

Vitet kineze ndjekin një kalendar hënor, kështu që në varësi të hënës, viti i ri mund të festohet në çdo kohë midis fundit të janarit dhe fillimit të shkurtit. Dita e parë e Vitit të Ri Hënor është gjithashtu dita e parë zyrtare e pranverës. Sipas zakonit, pastrimi i shtëpisë në ditën e fundit të vitit e pastron atë nga fat i keq dhe fton fat të mirë në vitin që vjen. Ndërkohë që njerëzit nuk lahen  gjatë javës së parë të vitit të ri kinez, pasi mendohet se kështu largojnë fatin e mirë.

  1. Pastrimi tajlandez për Songkran

Tajlanda feston Vitin e Ri në Prill me një festival të quajtur Songkran, një festë kombëtare dy-ditore. Çdo rajon feston festën me rituale të ndryshme, por në rajonin qendror, njerëzit festojnë duke pastruar shtëpitë e tyre. Pastrimi jo vetëm që përfshinë  ajrosjen  dhe larjen e  shtëpive; por shpesh uji i përzier me barishte dhe aromatik hidhet në imazhe ose statuja të Budës për të sjellë bekime dhe fat të mirë.

Uji që del jashtë imazheve mblidhet dhe derdhet mbi murgjit dhe pleqtë si një bekim shtesë, dhe uji është ende një pjesë e madhe e festimeve të Songkran në të gjithë Tajlandën. Në kryeqytetin Bangkok, stacionet janë të mbushura me ujë dhe kova, dhe i gjithë qyteti angazhohet në një ritual festimi me ujë .

  1. Ritualet e pastrimit në Lindjen e Mesme

Festa e Vitit të Ri Persik, e njohur si Novruz, simbolizon kohën për t’i dhënë shtëpisë tuaj një pastrim të thellë në shumë kultura në Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore, Kaukazin dhe Ballkan. “Shkundja e shtëpisë”, siç njihet, kryhet para ndërrimit të viteve.

Përveç pastrimit të të gjithë shtëpisë, brenda dhe jashtë, shtëpitë shpesh rilyehen dhe dekorohen, dhe  zbukurohen me lule të tilla si trëndafilat dhe jasemin. Shtëpitë gjithashtu mund të zbukurohen me simbole të tilla si peshq, yje, flutura dhe zogj. Ceremonitë e pastrimit, edhe në këtë rast, kanë për qëllim të sjellin fat të mirë në vitin e ardhshëm.

  1. Ritualet e pastrimit në Guatemalë

Festivali dramatik “djegia e djallit i mbajtur në Guatemalë çdo vit i ka rrënjët në traditën katolike romake. Një ditë para festës së Konceptimit të Papërlyer, në Guatemalë djegin një shëmbëlltyrë djalli, për t’i hapur rrugën Marisë.

Përveç figurave simbolike, ata gjithashtu djegin plehrat dhe pastrojnë shtëpitë e tyre, përpara festës së shenjtë. Tradita e djegies së plehrave erdhi sepse të pasurit varnin fenerë jashtë shtëpive të tyre para festës. Të varfërit, të paaftë për të përballuar dekorime të tilla, digjnin mbeturinat, dhe prej aty praktika u rrit. Sot, shtëpitë fshihen dhe plehrat pastrohen kështu që djalli nuk ka vend ku të fshihet dhe shtëpia është pastruar si fizikisht dhe nga ana simbolike.

  1. Hiqni këpucët para se të hyni në ambiente të mbyllura

Jo të gjitha qasjet tradicionale të pastrimit lidhen me një festë të veçantë fetare ose kulturore. Në shumë vende, është e sjellshme të hiqni këpucët brenda shtëpisë. Në pjesën më të madhe të Evropës veriore dhe lindore ose Ballkanit, shumicës së Azisë dhe botës arabe, heqja e këpucëve nga jashtë për  brenda konsiderohet normë, madje edhe si mysafir në shtëpinë e dikujt tjetër.

Nuk keni pse të shikoni larg për të gjetur rrënjët e kësaj tradite. Në rajonet ku toka është veçanërisht e prirur për të qenë me rërë, pluhur dhe me baltë, ka të ngjarë të bëjë  pis qilimin e bukur të mikut tuaj, shpesh është zakon të hiqni këpucët kur ju shkoni për vizitë. Në Japoni, konsideroheni të  sjellshëm  nëse hiqni këpucët edhe në shkolla, vende pune dhe disa restorante. Në shumicën e rasteve, mysafirëve u ofrohen pantofla për t’u veshur , dhe një grup i veçantë pantoflash për t’u përdorur vetëm në banjo. Higjiena është rrënja e kësaj tradite, duke mbajtur papastërtitë e jashtme nga gjurmimi brenda dhe mikrobet e banjës larg pjesës tjetër të shtëpisë.

Shumë ndërtesa fetare gjithashtu ndalojnë veshjen e këpucëve brenda, përfshirë xhamitë dhe tempujt hindu dhe budistë. Të ecësh zbathur është një shenjë përulësie në shumicën e feve, përfshirë Krishterimin, dhe heqja e këpucëve në ndërtesat e shenjta konsiderohet si shenjë respekti. Sidoqoftë, në shumë kultura perëndimore këmbët e zhveshura ishin të lidhura fort me varfërinë, dhe tradita e heqjes së këpucëve para se të hynit në një shtëpi apo ndërtesë fetare nuk ishte e vërtetë.

Follow us on facebook

Happy clients

Xhulieta Kertusha
Xhulieta Kertusha
2022-04-12T09:18:59+0000
Sherbim i shkelqyer dhe shume profesional. Faleminderit “Ndihma Plus”!
Viktor Azzurro
Viktor Azzurro
2022-02-14T16:21:13+0000
Usufruisco del servizio di pulizie fornito da questa Agenzia e devo dire che sono molto professionali, precisi ed... attenti alle esigenze dei clienti. Il lavoro viene svolto velocemente, è ben coordinato. La persona di riferimento è sempre in contatto con il cliente.As one of Ndihma+ clients I can say that their cleaning service is very professional, fast and well-coordinated. The staff are polite, always in contact with the client and ready to help. Definitely would recommend them to others.read more
Dori Guxo
Dori Guxo
2021-07-02T12:12:11+0000
Ndihma plus - sherbimi me i mire ❤️
Enida Veshi
Enida Veshi
2020-06-23T07:28:05+0000
The best company, bravo 👏👏👏
Alexander ZS
Alexander ZS
2020-05-21T07:59:22+0000
I had an exceptionally wonderful experience with this company, particularly the boss, Katie, whom I was in... communication with. She speaks English fluently, responds quickly, and most importantly is efficient and responsible with incredible customer service skills. The cleaning itself is top notch and Katie will make sure it is done to your standards. I highly recommend all Albanians and internationals to contact this company for your cleaning needs. I look forward to using their services again in the future.read more
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
Albana Ndermjetsuese Per Kujdestare
2020-02-18T13:11:21+0000
I meriton te ***** yjet zgjidhje e mire e shpejte e sakte jua sygjeroj dhe ju familje te interesuar ne cdo fushe qe... Agjencia Operonread more
Erblina Shahini
Erblina Shahini
2019-06-22T10:59:09+0000
Jam shume e kenaqur nga sherbimi profesional qe kam marre nga Ndihma. Sherbim i perkushtuar, me korrektesi dhe me staf... serioz. Shume faleminderit Valbona dhe Keti.read more
Mirela Spahiu
Mirela Spahiu
2019-01-31T12:39:31+0000
Ju falenderoj pa mase.Shpejtesi dhe impenjim ne maksimum perkundrejt kerkesave.Fale jush familja ime gjeti nje ndihme... ne kohe rekord.Ju uroj pune te mbare vajzaread more
Julia Done
Julia Done
2018-12-03T09:39:19+0000
Shume e kenaqur me stafin tuaj, kam gjetur seriozitet , pergjegjshmeri dhe jeni nje zgjidhje shume e mire per cdo... person qe kerkon ndihme�read more
Kozi Aliaj
Kozi Aliaj
2018-07-24T12:42:41+0000
Te shkelqyer, te pergjegjshem dhe shume profesional.
Olta Oli OS
Olta Oli OS
2018-06-13T11:20:32+0000
Sherbim shum i mir gjithashtu dhe nje staf shum i perkushtuar..
Valbona Gjonaj
Valbona Gjonaj
2018-06-13T11:13:14+0000
Sherbim i shkelqyer, staf i perkushtuar! Eshte agjensia e duhur per sherbime pastrimi dhe kujdesi ndaj femijeve dhe... moshes se trete...:)read more
Meri Gurabardhi
Meri Gurabardhi
2018-06-11T12:59:57+0000
Sherbim i shkelqyer me nje staf te pergjegjshem dhe profesional. Jam asistuar disa here nga kjo agjensi dhe gjithmone... sherbimi ka qene maksimal. Komplimenta te vecante per Ketin. Flm Ndihma Plus!read more
Franklin Luarasi
Franklin Luarasi
2018-06-02T12:46:47+0000
Drita Malo
Drita Malo
2018-02-04T21:52:43+0000
Enida Ismaili
Enida Ismaili
2018-02-03T09:14:31+0000
Meri Bala
Meri Bala
2018-02-03T08:59:17+0000
Nilda Nika
Nilda Nika
2017-10-26T06:12:56+0000
Sherbim i mire, staf korrekt dhe cmim i arsyeshem.
Klaudia Biba
Klaudia Biba
2017-10-25T10:13:31+0000
Shume e kenaqur per pastrimin e zyres nga stafi juaj
Oltion Mihali
Oltion Mihali
2017-10-25T10:12:05+0000
Stevi Stevja
Stevi Stevja
2017-10-25T09:55:13+0000
Sherbim shume i mire dhe staf korrekt. Nje agjenci qe e rekomandoj te te gjitha miket e mia dhe jo vetem
Dritan Ziu
Dritan Ziu
2017-08-28T14:28:54+0000
Nicko Nicko
Nicko Nicko
2017-08-22T15:14:29+0000
Mark Gjoka
Mark Gjoka
2017-08-22T15:14:00+0000
Raziola Amzaj
Raziola Amzaj
2017-06-17T10:08:58+0000
Besa Serjani Islamaj
Besa Serjani Islamaj
2017-06-12T21:44:51+0000
Gena Brecani
Gena Brecani
2017-06-12T19:36:54+0000
Sherbim i shkelqyer per te gjithe ata qe kane nevoje te marrin benefite te mrekullueshme. Korrektese,siguri dhe mbi te... gjitha cilesi.. Jam shume e kenaqur nga puna juaj,faleminderit Ndihma Plus! Jua sugjeroj te gjitheve..read more
Ariola Papajorgji
Ariola Papajorgji
2017-05-26T16:01:27+0000
Migena Xhafaj Nikolli
Migena Xhafaj Nikolli
2017-04-20T12:00:35+0000
Sherbim i shkelqyer dhe staf shume i mire.Une jam shume e sigurt qe shtepine time ia kam lene ne dore NDIHMES... PLUS.Gjithcka eshte korrekte dhe e paster.read more
Trej Trey
Trej Trey
2017-04-20T11:39:21+0000
Johan Marina
Johan Marina
2017-04-20T11:38:35+0000
Ariola Muco
Ariola Muco
2017-01-31T16:48:37+0000
Anxhi Muco
Anxhi Muco
2017-01-31T13:57:34+0000
Ju falenderoj per korrektesine dhe perkujdesjen, mbetem klientja juaj e kenaqur ��
Lamepetro Anisa
Lamepetro Anisa
2017-01-25T15:42:41+0000
Lori Haxhiu
Lori Haxhiu
2016-11-22T17:45:25+0000
Saimir Koci
Saimir Koci
2016-09-13T10:30:21+0000
Erjona Bushati
Erjona Bushati
2016-09-13T09:49:35+0000
Stela Ndoka
Stela Ndoka
2016-07-07T13:19:37+0000
Kledis Qevani
Kledis Qevani
2016-07-06T19:46:20+0000
Bowling Vlore
Bowling Vlore
2016-06-30T20:35:47+0000
Devi Vlore
Devi Vlore
2016-06-30T20:27:55+0000
Nina Kerxhalli
Nina Kerxhalli
2016-06-30T20:25:58+0000
Austela Fejzaj
Austela Fejzaj
2016-06-29T20:52:16+0000
Dishnica Eda
Dishnica Eda
2016-06-29T12:08:32+0000
Erida Lice
Erida Lice
2016-02-24T10:13:11+0000
Lorena Telhaj
Lorena Telhaj
2016-02-20T07:31:09+0000
Tedi Murati
Tedi Murati
2016-01-31T18:58:00+0000
Renols Amelia Toci
Renols Amelia Toci
2016-01-26T21:55:43+0000
Keti Lame
Keti Lame
2015-11-11T19:33:20+0000
Joni Vlore
Joni Vlore
2015-11-11T02:04:35+0000
Next Reviews
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this